Zupa pomidorowa z pieczonych pomidorów

Zupa pomidorowa z pieczonych pomidorów.

Najlepszy przepis na pomidorową zupę krem.

Zupa pomidorowa z pieczonych pomidorów to, moim zdaniem, najlepszy przepis na pomidorówkę. Gęsta, pomidorowa zupa krem jest łatwa do przygotowania i bardzo lubiana zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych.  Często korzystam z tego przepisu na krem z pieczonych pomidorów i uważam, że żadna zupa pomidorowa mu nie dorówna. Pieczenie pomidorów wydobywa ich naturalną słodycz i wzmacnia smak, a suszone pomidory, cebula i czosnek dodają aromatu. To najlepszy sposób na podkreślenie smaku zupy pomidorowej ze świeżych pieczonych pomidorów. 

Zupa krem z pieczonych pomidorów świetnie smakuje bez żadnych dodatków, ale możesz ją podać z ziołowymi lub czosnkowymi grzankami lub posypać parmezanem. 

Na blogu znajdziesz też przepis na pomidory suszone w piekarniku

zupa-pomidorowa-z-pieczonych-pomidorow
Najlepsza zupa pomidorowa krem z pieczonych pomidorów.
 

Pomidorówka ze świeżych pomidorów

 proporcje dla 4-6 osób.
  • około 1 - 1,5 kg pomidorów, a poza sezonem 2-3 puszki krojonych pomidorów,
  • 1 łyżeczki brązowego cukru (lub do smaku), ale możesz zastąpić białym,
  • 4-5 ząbków czosnku, 
  • 5-6  kawałków suszonych pomidorów w oliwie, tutaj znajdziesz przepis na pomidory suszone w piekarniku
  • 1,5 łyżki oliwy z oliwek do skropienia pomidorów,
  • 1 mała cebula,
  • 2-3 łyżki koncentratu pomidorowego, 
  • 1,5 - 2,5 szklanki wody albo bulionu z kurczaka lub warzywnego,
  • sól,  pieprz, mielona papryka (najlepiej wędzona) i ulubione zioła (np. oregano, bazylia) do smaku.

Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów  przepis 

1. Rozgrzej piekarnik do 200 stopni, grzałka góra - dół.

2.  Pomidory zanurz na minutę we wrzątku, opłucz zimną wodą i zdejmij skórkę. Będzie schodziła bez najmniejszych problemów. Małe pomidory przekrój na pół, a duże pokrój na 4 części. Usuń szypułki z pomidorów. 

3. Umieść pomidory, także te suszone w naczyniu żaroodpornym. Oprósz równomiernie cukrem, skrop oliwą z oliwek, dopraw do smaku solą i pieprzem. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz około 40-60  minut, aż się zrumienią.

4.. W międzyczasie cebulę i czosnek drobno posiekaj. Podsmaż cebulę na niewielkiej ilości oleju lub masła na jasno złoty kolor. Dodaj czosnek i często mieszając smaż jeszcze około 40 sekund. Uważaj, żeby nie przypalić czosnku, ponieważ nabierze goryczy. 

5. Upieczone pomidory przełóż do garnka, wymieszaj z podsmażoną cebulą i rozgnieć dokładnie praską do ziemniaków lub zblenduj na gładki krem. 

6. Dodaj koncentrat pomidorowy, zioła (oregano, bazylia) i dopraw do smaku solą, pieprzem i mieloną papryką. Stopniowo dodawaj bulion, aż uzyskasz taką konsystencję zupy pomidorowej, jaką lubisz. Zagotuj, zmniejsz płomień i gotuj na średnim ogniu około 5-10 minut. 

Zupę pomidorową z pieczonych pomidorów możesz podać bez żadnych dodatków albo z ziołowymi grzankami lub posypaną startym na tarce o drobnych oczkach serem typu parmezan. Do zupy pomidorowej z pieczonych pomidorów nie dodaję śmietany, ale to już kwestia smaku.

Jeśli spodobał ci się przepis na zupę pomidorową z pieczonych pomidorów, to mam nadzieję, że zostawisz komentarz. Podziel się tym przepisem w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #czteryfajery. 

zupa-pomidorowa-z-pieczonych-pomidorow
Zupa pomidorowa z pieczonych pomidorów.

Komentarze

  1. Jak patrzę na Twoje zdjęcia, to nabrałam wielkiej ochoty na jej przygotowanie... W tym tygodniu zatem będzie krem z pieczonych pomidorów:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zupa pomidorowa to najlepsza z zup, a jeszcze na pieczonych pomidorach to istna delicja.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mniam! Idealna na taką pogodę jak dziś!! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Dzięki za przepis, zupa smakowałam przepysznie! Ja od siebie na koniec dodałem jeszcze kaszę, aby zupa była bardziej sycąca. Kasza jaglana to mój ulubiony dodatek, a ta zupa komponuje się z nią wyśmienicie!!!!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: