Galaretka z pigwy

Galaretka z pigwy

Najlepszy dżem i galaretka z pigwy lub pigwowca.

Galaretka z pigwy przepis na galaretkę i dżem z pigwy lub pigwowca. Galaretka z pigwy to już nieco zapomniany przepis, ale warto ją przygotować na zimę do herbaty. Rozgrzewa równie dobrze jak nalewka z pigwy albo domowy sok z pigwy do herbaty (przepis). Galaretkę z pigwy trudno kupić w sklepach. Pigwa i pigwowiec zawierają mnóstwo witamin, a przetwory z nich smakują wspaniale. Trochę jak połączeniu miodu i cytryny. Galaretki pigwowe najczęściej dodaję do herbaty lub jako uzupełnienie deski serów, ale fajnie też podkreślają smak masła z nerkowców. Galaretka pigwowa jest też idealna do smarowania naleśników. W tym przepisie na galaretkę pigwową znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby za każdym razem przygotować najlepszą galaretkę z pigwy. Galaretka z pigwy to jeden z najprostszych przepisów na pigwę, jeśli potrafisz zagotować wodę, możesz zrobić galaretkę z pigwy.

galaretka-z-pigwy

Galaretka z pigwy

  • 1,5 kg pigwy lub pigwowca 
  • cukier - około 1 szklanka na każde 500 ml soku, który powstanie podczas gotowania
  • opcjonalnie sok z połówki cytryny lub 1 małej pomarańczy

Przepis na galaretkę z pigwy lub pigwowca

1. Owoce pigwy albo pigwowca bardzo dokładnie myję, kroję na ćwiartki i wydrążam gniazda nasienne. Pozbawione nasion  kawałki dość drobno kroję, wkładam do garnka, wlewam tyle wody, aby były całkowicie zakryte i ewentualnie dodaję sok z cytryny lub pomarańczy.

2. Gotuję na niewielkim ogniu do miękkości - zajmuje to od 25 do 45 minut. W trakcie gotowania owoce zaczną się rozpadać, ale jest to normalne zjawisko.

3. Owoce przelewam na gęste sitka perlonowe lub durszlak wyłożony kilkukrotnie złożoną gazą i pozostawiam na noc, żeby odciekły.

4. Do soku dodaję cukier - zazwyczaj 1 szklanka cukru na 500 ml soku i gotuję na małym ogniu od około 30-50 minut (pigwowiec) do 1-3 godzin (pigwa). W tym czasie gotowania galaretka zgęstnieje i mocno ściemnieje przybierając bursztynowo czerwony kolor.

5. Żeby sprawdzić czy galaretka z pigwy jest już gotowa, na zimny talerzyk nakładam łyżeczkę soku  i pozostawiam do ostygnięcia. Jeżeli zastygnie to przelewam zawartość garnka do czystych wyparzonych słoików, mocno zakręcam wieczka i odstawiam do góry dnem.

Dżem z pigwy przepis

1. Pozostałą pulpę przecieram przez sitko, aby pozbyć się skórek i przygotowuję z niej pyszny dżem pigwowy. Żeby go zrobić wystarczy do przetartych owoców dodać cukier, w takich proporcjach jak powyżej - na  500 ml przecieru dodaję 1 szklankę cukru, 3 goździki, 1/4 łyżeczki cynamonu i sok z połowy pomarańczy. 

2. Smażę, dość często mieszając, aż dżem zgęstnieje.Przed przełożeniem do słoików wyjmuję goździki. Nakładam bardzo gorący dżem do czystych, wyparzonych słoików i odwracam je wieczkiem do dołu.

Galaretki z pigwowca albo z pigwy są banalnie łatwe do zrobienia i nie wymagają praktycznie żadnego sprzętu kuchennego. Wystarczą garnek, gęste sitko perlonowe - takie jak widzicie na zdjęciu poniżej lub durszlak i kilkukrotnie złożona gaza. 

galaretka-z-pigwy
Na zdjęciu sitko perlonowe, na pozostałych zdjęciach są owoce pigwowca.

Do czego pasuje galaretka z pigwy

Przetwory z pigwy i pigwowca m.in. dżem lub konfitury można dodawać do szarlotki i deserów, którym nadają miodową nutę. Z pigwy i pigwowca przygotowuję co roku syrop na przeziębienie, a pigwówka - nalewka z pigwy ma działanie wzmacniające i chroni przed infekcjami.

Udostępnij przepis na galaretkę z pigwy

Spodobał Ci się przepis na galaretkę z pigwy lub pigwowca ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

galareta-z-pigwyGalaretka z pigwy

Komentarze

  1. Jestem mile zaskoczona taką galaretką i chętnie pokosztuję:-) Potrafisz mnie ciągle zaskakiwać. Do tej pory z pigwy tylko syrop robię lub nalewkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pysznie i zdrowo. U mnie zawsze pigwa. Nalewka już zrobiona, czas na syrop.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mamy na działce pigwowca, podpowiem mamie możliwość zrobienia galaretki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moja mam robi z pigwy nalewki:) Galaretki z pigwy nigdy nie jadłem

    OdpowiedzUsuń
  5. Lubię takie specjały. Muszę namówić moją drugą połówkę na zrobienie takiej dobroci ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Rodzice obdarowali mnie pigwa, co prawda z większości zrobiłam nalewkę ale trochę jeszcze zostało i właśnie myślałam co z niej zrobić. Może skuszę się na taką galaretkę.

    OdpowiedzUsuń
  7. Przyznam szczerze, że podchodziłam do tego przepisu ze sporym dystansem, ale... oczekiwania były spore i się nie zawiodłam. Uwielbiam pigwę, ale w takiej postaci to istny majstersztyk. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: