Tradycyjne pączki drożdżowe

Tradycyjne pączki drożdżowe.

Najlepsze przepis na domowe pączki z nadzieniem.  

Tradycyjne pączki drożdżowe nie mają sobie równych.Tak dobrych pączków nie kupisz w cukierni, ale najlepsze pączki drożdżowe bez problemu przygotujesz w domu. Przepis na pączki drożdżowe dostaliśmy od naszego kolegi Abratka. To sprawdzony, stary przepis na pączki z ciasta drożdżowego stosowany w jednaj z warszawskich cukierni. Zmniejszyliśmy jednak proporce i zastąpiliśmy wodę mlekiem. Tradycyjne pączki drożdżowe wbrew pozorom nie są trudne do zrobienia. Na bazie tego przepisu możesz przygotować pączki z ulubionym nadzieniem albo szybkie mini pączki drożdżowe. Również pączki z jabłkami z tego ciasta smakują obłędnie. 

tradycyjne-paczki-drozdzowe
Najlepsze domowe pączki drożdżowe.

Tradycyjne pączki drożdżowe

proporcje na 18-20 pączków; wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową
  • 250 ml letniego mleka
  • 25-30 g świeżych drożdży lub 14 g suchych drożdży
  • 80 g cukru 
  • 100 g roztopionego i przestudzonego masła 
  • 3 średnie jajka
  • 650 g mąki pszennej tortowej
  • duża szczypta soli 
  • 1,5 łyżeczki cukru waniliowego i ewentualnie kilka kropli domowej esencji migdałowej
  • 1,5 łyżki spirytusu, wódki lub rumu
  • nadzienie -  różane, wieloowocowe lub inne, powinno być takiej gęstości aby można było je  zawinąć  w ciasto
  • 4-5 opakowań smalcu smażenia
  • cukier puder i ewentualnie smażona skórka pomarańczowa 
tradycyjne-paczki-drozdzowe

Tradycyjne pączki drożdżowe przepis

1. Jeżeli masz świeże drożdże, to najpierw przygotuj rozczyn. Z letniego mleka (o temperaturze około 30 stopni), drożdży, łyżki cukru i 150 g mąki przygotowujemy rozczyn o konsystencji gęstej śmietany. Wystarczy, że wymieszasz wszystkie składniki, tak aby nie było grudek. Odstaw rozczyn w ciepłe miejsce na około 20-30 minut do wyrośnięcia.

1a. Jeżeli masz suche drożdże, nie musisz robić rozczynu, suche drożdże wymieszaj z mąką.

2. Do mąki dodaj pozostałe składniki z wyjątkiem masła. Wyrabiaj ciasto mikserem z hakiem do ciasta, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Zajmuje to około 10 minut.

3. Dodaj roztopiony tłuszcz i wyrabiaj, aż ciasto go całkowicie wchłonie. Odstaw ciasto na pączki do wyrośnięcia na około 60-90  minut w cieple miejsce. Przykryj, je ściereczką, żeby nie wysychało na powierzchni. 

4. Wyrośnięte ciasto wyjmij na podsypaną mąką stolnicę, wyrabiaj przez krótki czas i rozwałkuj na grubość około 2,5 cm. Wytnij szklanką lub wykrawaczką koła o średnicy około 7 cm.

5. Każdy kawałek ciasta spłaszcz lekko w dłoniach. Na środek nałóż nadzienie  i sklej pączka, w taki sposób, aby zamknąć nadzienie w środku. 

tradycyjne-paczki-drozdzowe

6. Pączki ułóż na desce posypanej lekko mąką i odstaw na około 30-40 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Pączki powinny zwiększyć objętość dwukrotnie.

7. Pączki smaż (wrzucając łączeniem do góry) w smalcu rozgrzanym do temperatury 170-175 stopni, do uzyskania koloru jasnobrązowego, po 2-3 minuty z każdej strony.W trakcie smażenia przewracaj pączki na drugą stronę, aby równomiernie się usmażyły. Pączki rosną w trakcie smażenia, więc nie wkładaj zbyt wielu na raz.

8. Po usmażeniu wyjmij pączki na kratkę lub ręcznik papierowy, a po wystudzeniu posyp cukrem pudrem albo jeszcze ciepłe polukruj. 

Podziel się przepisem na tradycyjne pączki drożdżowe 

Spodobał Ci się przepis na tradycyjne pączki drożdżowe ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
Do aranżacji zdjęć tradycyjnych pączków drożdżowych wykorzystałam:
  • Czajnik turecki AXEL, tureckie szklanki do herbaty tzw. tulipanki oraz tacę i cukiernicę w stylu sułtanki Hurrem, www.tureckisklep.pl 

Jak smażyć pączki, żeby nie wchłaniały dużo tłuszczu. 

Żeby pączki nie wchłaniały dużo tłuszczu wystarczyć dodać do ciasta alkohol - około 1,5 łyżki na każde 500 g mąki. 

Żeby sprawdzić czy smalec lub olej mają już odpowiednią temperaturę do smażenia wrzuć na próbę mały kawałek ciasta.  Jeśli od razu wypływa na powierzchnię, skwierczy i zaczyna zmieniać kolor, to znaczy, że olej ma odpowiednią temperaturę i możesz już smażyć pączki.

tradycyjne-paczki-drozdzowe
Tradycyjne pączki drożdżowe.

Komentarze


  1. Pączki teraz to najgorętszy chyba temat. Mamy karnawałowe szaleństwo. Zjadłabym jeden.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mniam, a przy tak podanej herbatce sięgam po pączusia :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. Smak takich domowych, a kupczych naprawdę się rożni, do końca nie wiem co na to wpływa czy to ciasto czy coś jeszcze...?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Moja babcia twierdzi, że te domowe robione są z sercem i duszą i stąd ich wspaniały smak :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: