Libański sos tarator

Libański sos tarator

Przepis na popularny sos z pastą tahini.

Libański sos tarator jest bardzo uniwersalnym dodatkiem. Możesz nim polać sałatki albo potraktować jako dodatek do mięsa, ryb i grillowanych warzyw. Obłędnie smakuje shawarma z kurczaka z sosem tarator. Bardzo często podaję go także do falafela i wszelkich warzywnych placków oraz kotlecików na bazie ciecierzycy lub soczewicy. Libański sos tarator wiele osób myli z bułgarską zupą tarator, ale to zupełnie coś innego. Bułgarski tarator to rodzaj chłodnika lub sosu z dodatkiem ogórków - coś w rodzaju sosu tzatziki. Libański sos z tahini - tarator nie zawiera ogórków. 

libanski-sos-tarator
Popularny libański sos z pastą tahini do sałatek, grilla i falafela.

Libański sos tarator z tahini

  • pół szklanki pasty tahini dobrej jakości,
  • 3-4 ząbki czosnku średniej wielkości,
  • 2-3 łyżki soku z cytryny 
  • sól do smaku 
  • około pół szklanki wody 
  • opcjonalnie możesz doprawić ten sos mieloną papryką albo kuminem, który świetnie podkreśla smak tahini. Możesz też dodać posiekaną natkę kolendry lub pietruszki.

Libański sos tarator przepis

1. Tahini jest zazwyczaj dość gęstą pastą, często może się rozdzielać na dwie warstwy, jedną gęstą i drugą oleistą na górze. Przed użyciem wymieszaj tahini na jednolitą masę.

2. Tarator możesz przygotować ręcznie lub w blenderze.  Jeśli nie masz blendera rozetrzyj czosnek na pastę albo przecisnąć przez praskę. Dodaj pastę tahini, sok z cytryny, sól i powoli wlewaj wodę do uzyskania konsystencji ciasta na naleśniki. Na początku sos będzie lekko grudkowaty, ale nie przejmuj się tym i mieszaj, aż pozbędziesz się grudek i składniki się połączą..

Libański sos tarator najszybciej przygotujesz w blenderze - wystarczy, że zmiksujesz na jednolitą masę pastę tahini, sok z cytryny, sól i czosnek, a następnie powoli, cały czas blendują dodsz wodę do otrzymania pożądanej gęstości sosu.

Udostępnij przepis

Spodobał Ci się przepis na libański sos tarator ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
libanski-sos-tarator

Co to jest tarator

Tarator to libański sos z pasty tahini, czosnku, soku z cytryny, odrobiny soli rozrzedzony wody. Ma delikatny orzechowy smak z lekko wyczuwalną nutą czosnku i cytryny. Tarator jest bardzo popularny w Libanie, Turcji, Grecji i krajach Bliskiego Wschodu. W Arabii Saudyjskiej zawsze dostawaliśmy miseczkę tego sosu do niemal każdego dania. Tarator jest niezwykle wszechstronny, pasuje do arabskiej shawarmy i falafela. Podkreśla smak sałatek i grillowanych warzyw. Bardzo lubię zamaczać w nim chleb pita albo indyjski chleb naan albo perski chleb barbari.  

W Imperium Osmańskim tarator to nazwa potrawy z mielonych orzechów włoskich i octu, natomiast na Bałkanach tarator to podawana na zimno zupa lub sos z jogurtu i ogórków, czasem z orzechami włoskimi.

Przepis na libański sos tarator z pastą tahini zawiera zaledwie kilka składników, ale możesz dodać swoje ulubione zioła lub przyprawy.

  • Pasta sezamowa tahini to podstawa sosu tarator. Staraj się wybrać dobrze Ci znaną i lubianą markę. Spory wybór znajdziesz m.in. w sklepie Kuchnie Świata. Możesz także zrobić własne tahini. Jeśli używasz kupionej w sklepie pasty sezamowej, dobrze ją wymieszaj. Tahini jest zazwyczaj dość gęstą pastą, ale często się rozwarstwia i olej wypływa na powierzchnię. 
  •  Woda - jeśli masz taką możliwość użyj jak najzimniejszej wody, najlepiej z lodówki. Dolewaj ją do sosu powoli i tylko w takiej ilość, aby tarator miał odpowiadającą Tobie gęstość.
  • Sok z cytryny: zawsze używaj świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Kwasek cytrynowy ani sok z butelki w tym przypadku całkowicie odpada.
  • Czosnek: im więcej, tym bardziej wyrazisty smak będzie miał Twój sos tarator. Czosnek powinien być roztarty na pastę. Najwygodniej zrobić to miksując razem wszystkie składniki sosu w blenderze.
  • Kumin: świetnie pasuje do tahini i przystawek na bazie pasty sezamowej. 
  • Ostra mielona papryka - dodaj odrobinę i sprawdź czy sos jest już odpowiednio ostry. Nie jest to podstawowy składnik sosu tarator, ale jeśli  przygotowuję go do łagodnych dań np. do ryb, to szczypta lub dwie ostrej papryki są super pomysłem.
  • Natka pietruszki lub kolendry to opcjonalne dodatki. Stosuję, je wtedy kiedy sos ma być uzupełnieniem do grillowanych warzyw.

libanski-sos-tarator
Libański sos tarator.

Komentarze

  1. Ooo nigdy go nie jadłąm i chętnie spróbuję. Sądząc po składzie będzie smakował :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: