Przewodnik po rodzajach kawy i herbaty

Przewodnik po rodzajach kawy i herbaty

Najpopularniejsze napoje na świecie.

Przewodnik po rodzajach kawy i herbaty ułatwi Ci właściwy wybór, jeśli nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki aromatycznego naparu. Historia ich przyrządzania sięga kilku tysięcy lat, a przepisy są udoskonalane od wieków. Mimo upływu czasu kawa i herbata cieszą się niesłabnącą popularnością, możesz z nich przygotować wyśmienite napoje, jak chociażby kawa z garnka po meksykańsku czy mleczna herbata bawarka.

przewodnik-po-rodzajach-kawy-i-herbaty

Jaka herbata jest najlepsza

Poszczególne rodzaje herbaty różnią się smakiem i kolorem, ale wszystkie są wytwarzane z rośliny Camellia sinensis. Jedyną różnicą jest sposób przetwarzania liści. Warto pamiętać, że zarówno kawa, jak rónież każda herbata zawiera kofeinę. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która z herbat jest najlepsza, wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada.

Przewodnik po rodzajach herbaty

Herbata biała 

Biała herbata produkowana jest z kilku wybranych odmian krzewów herbacianych rosnących w prowincji Fujian w Chinach. Jest herbatą najmniej przetworzoną. Pąki liściowe i młode listki zbierane są wczesną wiosną, a następnie suszone metodą naturalną na słońcu, przez co fermentacja ograniczona jest do minimum. Białe herbaty mają niską zawartość kofeiny. Napar ma jasnożółtawy kolor. 

Białą herbatą, najlepiej zaparzać przefiltrowaną wodą o temperaturze 85-95 stopni. Czas parzenia wynosi od 2 do 5 minut. Im wyższa temperatura wody, tym krótszy czas parzenia. Białą herbata może być parzona wielokrotnie, ale każde kolejne parzenie powinno być o 1 minutę dłuższe, niż poprzednie.

Herbata zielona 

Kolebką zielonej herbaty są Chiny, a tradycja jej przyrządzania i picia sięga 5000 lat. Liście zielonej herbaty nie są poddawane fermentacji, dzięki czemu przygotowany z nich napar zachowuje niemal wszystkie witaminy i minerały. Zielona herbata nie tylko przyśpiesza spalanie tłuszczu, ale może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia i obniżenie poziomu cholesterolu.  Ze względu na porę zbiorów, wiek liści, region gdzie jest uprawiana oraz sposób zwijania liści poszczególne gatunki i rodzaje zielonej herbaty będą znacznie różniły się smakiem.Oprócz czystych zielonych herbat bardzo popularne i lubiane są też te z dodatkiem suszonych owoców lub np. kwiatów jaśminu. 

przewodnik-po-rodzajach-kawy-i-herbaty
Dedykowane do poszczególnych rodzajów napojów filiżanki do kawy i herbaty z Fabryka Form

Herbata pu-erh

Herbata pu-erh wytwarzana jest wyłącznie w prowincji Yunnan w Chinach. W Europie zaliczana jest  do herbat czerwonych, w Chinach zaś do „czarnych”, gdyż Chińczycy dzielą herbaty według koloru naparu, a nie suszu, jak Europejczycy. Ojczyzną pu-erh jest chiński region Pu’er w prowincji Yunnan.  Pu-erh powstaje z tej samej rośliny co herbata czarna, ale różni się od niej tym, że zostaje poddana dodatkowemu procesowi fermentacji. Przez wiele lat pu-erh była, podobnie jak wino, postarzana w sposób naturalny, który mógł trwać nawet 15 lat. 

Pu-erh ma wyrazisty, głęboki, bogaty smak, z wyraźną nutą goryczy. Z tego powodu często daje się do niej kawałki owoców lub aromaty. Właściwości herbaty pu-erh sprawiają, że jest ona uznawana za doskonały środek na poprawę trawienia, zwłaszcza po ciężkich, tłustych posiłkach i spożyciu alkoholu. W tradycyjnym chińskim ziołolecznictwie uważa się, że herbata pu-erh nie tylko otwiera meridiany, ale także korzystnie wpływa na „oczyszczanie krwi”. 

Optymalna temperatura wody do zaparzenia herbaty pu-erh wynosi od 85 do 99 stopni. Przed pierwszym zaparzeniem liście tradycyjnie poddaje się jednemu lub kilku „płukaniom”. Zalej 3-4 g herbaty pu-erh małą ilością wrzątku i po około 2-3 sekundach wylej wodę. Następnie zalej opłukane liście 200 ml wody i pozostaw do zaparzenia na 2-3 minuty.

Herbata Oolong

Herbata Oolong to jedyna w swoim rodzaju herbata o niepowtarzalnym smaku i delikatnym mlecznym aromacie. Sposób jej przetwarzania mam ponad 1000 letnią historię. Legenda głosi, że w czasach dynastii Qing, pewien plantator herbaty z prowincji Fujian postanowił w trakcie zbiorów odpocząć i zapolować na jelenie, zamiast przetwarzać herbatę. Kiedy polował, brzegi liści utleniły się i herbata nabrała niesamowitego aromatu i słodkawego smaku, bez najmniejszej nuty goryczy. Tę herbatę nazwano Oolong. Częściowa fermentacja nadaje tej herbacie niesamowity smak, zwykle kwiatowy, owocowy i słodki. 

Optymalna temperatura wody do parzenia herbaty Oolong wynosi 70-80 stopni. Herbatę Oolong można parzyć kilkukrotnie Czas parzenia powinien wynosić 3 minuty dla pierwszego parzenia, ale dla każdego kolejnego parzenia czas należy wydłużyć go o 1 minutę.

Herbata żółta 

Herbata żółta to najrzadsza z herbat, produkowana w bardzo małych ilościach. Powstaje podobnie, jak herbata zielona,  ale liście są najpierw zbierane w stosy i przechowywane w wilgotnym miejscu, aż staną się żółte.Pozwala to herbacie na powolne utlenianie. Herbata żółta  łagodniejszy smak niż herbaty zielone. Herbatę żółtą zaparza się w ten sam sposób, jak Oolong, może być parzona kilkukrotnie.

Najpopularniejsze rodzaje kawy 

Kawa gości w naszym życiu niemal każdego dnia. Wiele osób nie wyobraża sobie poranka, bez "małej czarnej" lub mlecznego latte. Na świecie uprawiane są dwa główne gatunki kawy arabica i robusta.

przewodnik-po-rodzajach-kawy-i-herbaty

Arabica czy robusta?

Kawa Arabica jest uprawiana w zacienionych miejscach na dużych wysokościach. Podobnie jak w przypadku winogron, region uprawy wpływa na profile smakowe zarówno palonego ziarna kawy, jak i kawy parzonej. Arabica charakteryzuje się łagodnym smakiem i bogatym aromatem. Robusta może być uprawiana  na niższych wysokościach niż  arabica.Ma bardziej wyrazisty smak z delikatną nutką goryczy, zawiera też więcej kofeiny niż arabica. Z każdej z nich przygotujesz doskonałe napary.

Przewodnik po rodzajach kawy

Espresso 

Espresso to rodzaj kawy, która stanowi podstawę innych kaw, m.in. cafe latte i cappuccino. Przyrządza się je poprzez przepuszczenie pod wysokim ciśnieniem wrzącej wody przez drobno zmielone ziarna kawy. Espresso podaje się zwykle w małych filiżankach o pojemności od 23 do 40 ml. Trzeba przyznać, że espresso nie jest kawą dla każdego. 

Cappuccino 

Cappuccino to prawdopodobnie najpopularniejszy rodzaj kawy na świecie. Składa się z trzech warstw, tj. porcji espresso oraz dwóch warstw mleka. Proporcje wynoszą 25 ml espresso i 125 ml spienionego mleka. Najlepiej smakuje posypana wiórkami czekoladowymi lub szczyptą kakao.

Café Latte 

Ten jeden z najbardziej lubianych włoskich napojów kawowych. Warto wiedzieć, że grubość mlecznej pianki, na prawidłowo przygotowanym latte powinna wynosić około 1 cm. Latte przygotowuje się ze spienionego mleka i porcji espresso i podaje w wysokich szklankach.

Udostępnij artykuł

Spodobał Ci się przewodnik po rodzajach kawy i herbaty ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

przewodnik-po-rodzajach-kawy-i-herbaty
 Materiał promocyjny. Przewodnik po rodzajach kawy i herbaty.

Komentarze

 1. Bardzo przydatny post, bardzo! Esencja w jednym miejscu, mnie pomógł zrozumieć białą herbatę! A bez kawy obejść się nie mogę. Na śniadanie cappuccino, w późniejszym czasie już ciągnę na espresso!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy artykuł :-) Kawę piję tylko rano, a potem już tylko herbaty. I do nich poszukuję odpowiednich naczyń.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy i przydatny poradnik i przy okazji dowiedziałam się o istnieniu żółtej herbaty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wyobrażam sobie dnia ani bez aromatycznej herbaty ani bez głębokiego smaku świeżo zaparzonej kawy. Te chwile relaksu z filiżanką w dłoniach zawsze uprzyjemniają mi dzień i dlatego naczynia wybieram z równą starannością jak gatunek kawy i herbaty.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: