Rosyjska zupa z kapusty kiszonej

Rosyjska zupa z kapusty kiszonej

Zupa szczi przepis oryginalny na rosyjski kapuśniak na rosole.

Rosyjska zupa z kapusty kiszonej przepis na zupę szczi. Rosyjska zupa z kapusty kiszonej znana jako zupa szczi to, podobnie jak Boeuf Strogonow (przepis), klasyczne danie narodowe kuchni rosyjskiej. Podstawowym składnikiem zupy szczi jest kapusta kiszona lub świeża, gotowana na kościach lub mięsie z kością. Rosyjska zupa z kapusty kiszonej może być przygotowywana w wersji wegetariańskiej  na bulionie grzybowym, warzywnym lub rybnym. Rosyjski kapuśniak na rosole, oprócz kapusty kiszonej lub świeżej, często zawiera ziemniaki, pomidory i jabłka. Rosyjska zupa z kapusty kiszonej tradycyjnie zabielana jest  kwaśną śmietaną. Jeśli lubisz zupy z kapustą i ziemniakami, wypróbuj ten oryginalny przepis na szczi. Tradycyjna rosyjska zupa z kapusty kiszonej jest cudownie sycąca i idealna na chłodne zimowe wieczory, podawaj ją z żytnim chlebem i świeżymi natką pietruszki. Zupa szczi najlepiej smakuje następnego dnia po ugotowaniu.

rosyjska-zupa-z-kapusty-kiszonej
Rosyjska zupa z kapusty kiszonej przepis na zupę szczi.
 

Rosyjska zupa z kapusty kiszonej

  • około 750 g mięsa z kością (wołowina, drób, wieprzowina lub pół na pół wołowina i wieprzowina) do przygotowania bulionu albo około 2 litry gotowego bulionu mięsnego lub warzywnego,
    • włoszczyzna do ugotowania bulionu (1 marchewka, 1 pietruszka, biała część pora i kawałek selera), pomiń jeśli masz bulion,
  • około  500 g kapusty kiszonej
  • 1 kwaskowe jabłko, np. Jabłko Grójeckie starte na grubych oczkach, 
  • 2 drobno posiekane ząbki czosnku,
  • 2 cebule drobno posiekane
  • 3-4 łyżki koncentratu pomidorowego. 
  • 1 duża marchewka, starta na grubych oczkach
  • 3-4 łyżki masła lub oleju
  • 3-4 ziemniaki 
  • 2-3 kulki ziela angielskiego
  • 2 liście laurowe
  • 1 łyżeczka ziaren czarnego pieprzu,
  • sól i pieprz do smaku
  • do podania: kwaśna śmietana, natka pietruszki.

Rosyjska zupa z kapusty kiszonej przepis

1. W dużym garnku umieść mięso, dodaj obraną i umytą włoszczyznę, 1 łyżeczkę ziaren czarnego pieprzu, 2 liście laurowe, 2-3 kulki ziela angielskiego, zalej wodą i gotuj, aż mięso będzie miękkie i zacznie odchodzić od kości. Przecedź bulion przez sito o drobnych oczkach. Mięso oddziel od kości, pokrój na nieduże kawałki i odłóż na bok. Jeśli chcesz wykorzystać warzywa, to koniecznie sprawdź przepis sałatka jarzynowa z warzyw z rosołu .

2. W dużym garnku rozgrzej masło lub olej, dodaj posiekaną cebulę i startą surową marchewkę. Dopraw solą i mielonym czarnym pieprzem do smaku. Smaż warzywa na średnim ogniu przez około 5 minut. Dodaj opłukaną,  dobrze odsączoną i posiekaną kiszoną kapustę, czosnek i koncentrat pomidorowy.  Często mieszając, podsmażaj przez kolejne 3-5 minut.

4. Do garnka z warzywami wlej bulion i dodaj starte na tarce jabłko. Doprowadzić zupę do wrzenia, dopraw do smaku solą i pieprzem. Zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem przez około 45 minut. 

5. Ziemniaki obierz, pokrój, podgotuj oddzielnie przez 10 minut i dodaj do zupy. Rosyjską zupę z kapusty kiszonej gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem, aż składniki będą prawie miękkie, zajmie to około 20 minut. Na koniec dodaj ugotowane mięso i gotuj kolejne 10-15 minut. Jeśli zupa szczi jest zbyt gęsta dodaj trochę wody. Przed podaniem udekoruj świeżą natką pietruszki i podawaj z kleksem kwaśnej śmietany. 

rosyjska-zupa-z-kapusty-kiszonej

Rosyjska zupa z kapusty kiszonej przepis z wolnowaru 

1. W misie wolnowaru umieść wszystkie składniki wraz z przyprawami i ustaw czas wolnowarzenia (podany niżej czas dotyczy wolnowarów Crock-Pot)

  • opcja low - 7 do 8 godzin
  • opcja high - 6 do 7 godzin

Po około 5 godzinach wyjmij mięso, oddziel je od kości, pokrój na mniejsze kawałki i dodaj ponownie do wolnowaru.

2. Jeśli zupa szczi jest zbyt gęsta dodaj trochę wody. Przed podaniem udekoruj natką pietruszki i podawaj z kleksem kwaśnej śmietany. 

Udostępnij przepis na rosyjską zupę z kapusty kiszonej

Spodobał Ci się przepis na rosyjską zupę z kapusty kiszonej  ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

rosyjska-zupa-z-kapusty-kiszonej
Rosyjska zupa z kapusty kiszonej najlepsza jest z wolnowaru.

Rosyjski kapuśniak zupa szczi

Szczi, rosyjska zupa z kapusty kiszonej, od dawna jest podstawowym gorącym daniem kuchni rosyjskiej. Podobno pierwowzór współczesnego kapuśniaku pojawił się dopiero w IX wieku, kiedy to chłopi zaczęli uprawiać kapustę. O wielkim znaczeniu kapuśniaku w kuchni rosyjskiej świadczy również niezliczona liczba przysłów i powiedzeń, które wspominają o tym daniu.  Pomimo lokalnych różnic w przygotowaniu zupy szczi i jej licznych wariantów, zasada gotowania pozostała niezmieniona: w garnku glinianym (później żeliwnym, a współcześnie często w wolnowarze) rosyjska zupa z kapusty kiszonej gotowana jest przez wiele godzin. 

Rosyjski kapuśniak szczi był spożywany codziennie przez wszystkie grupy społeczne, różniąc się składnikami. Z reguły szczi gotowana jest w bulionie wołowym, ale w zachodnich regionach Rosji używa się również wieprzowiny i drobiu. Do kapuśniaku można dodać trochę szynki. Kapuśniak bojarski gotuje się na bulionie grzybowym, a w jego skład wchodzi ze smażone mięso, duszona kapusta kiszona i grzyby, ten wariant zagęszcza się zasmażką z mąki. Na rosyjski kapuśniak po królewsku rosół gotuje się na mostku wołowym, a świeżą kapustę dusi się na maśle.  W przepisie na kapuśniak  uralski na kiszonej kapuście zamiast ziemniaków dodaje się osobno gotowaną kaszę pęczak, czasem ryż, kaszę jaglaną lub płatki owsiane -  taki kapuśniak nazywany jest  „gęstym”.

Szczi ze świeżej kapusty z ziemniakami w bulionie rybnym nazywa się Don. Szczi ze świeżej kapusty z grzybami nazywa się gribojedowską, natomiast wiosenny rosyjski kapuśniak przygotowuje się nie z kapusty, ale ze szczawiu, szpinaku lub młodych pokrzyw. 

Materiał reklamowy powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem Sady Grójeckie.

rosyjska-zupa-z-kapusty-kiszonej
Rosyjska zupa z kapusty kiszonej.

Komentarze

  1. Chętnie ugotuję tą pyszotę tylko po żeberka musze pędzić ale to po niedzieli :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy ziemniaki dodane do kiszonej kapusty ugotują sie?????

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W wolnowarze tak, przy tradycyjnym gotowaniu lepiej ugotować oddzielnie

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: