Aromatyczny boczek z szynkowaru

Postanowiłam konkurować ze Starym Wielbłądem i przyrządzić coś wreszcie w moim nowym szynkowarze. Na pierwszy ogień poszedł aromatyczny boczek z szynkowaru, za którym tak tęskniliśmy w Arabii Saudyjskiej.

Składniki
 • 800 g boczku ze skórą, ale bez kości (my preferujemy dość tłusty)
 • 16 gramów przyprawy mieszanki Peklosmaczek K
 • 16 gramów mieszanki Szeherezada S
 • 2-3 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
 • 1 łyżka stołowa majeranku
 • 2 łyżki stołowe żelatyny
 • pieprz czarny i ewentualnie wędzona papryka do smaku
Sprzęt
 • szynkowar
 • garnek, w którym zmieści się Wasz szynkowar
 • termometr do mięsa
 • woreczki do szynkowaru lub folia aluminiowa
Przygotowanie
Boczek umyć w zimnej wodzie, osuszyć, przekroić  na dwa lub trzy płaty wielkością dopasowane do rozmiaru szynkowaru.
Każdy z płatów ponacinać w kratkę (z wyjątkiem części ze skórą), lekko rozbić tłuczkiem do mięsa,  natrzeć dokładnie Peklosmaczkim i wstawić do lodówki na 24 godziny. Temeperatura w lodóce powinna wahać się w przedziale 4 do 6 stopni.
Następnego dnia każdy z zapeklowanych płatów boczku natrzeć dokładnie przyprawami i czosnkiem, posypać żelatyną, ewentualnie obsypać pieprzem i wędzoną papryką.
Tak przygotowany boczek ułożyć ściśle warstwami w woreczku do szynkowaru lub w szynkowarze wyłożonym folią aluminiową, zwracając uwagę, aby nie było pozostawiać pustych miejsc. Płaty boczku powinny ściśle do siebie przylegać. Zamknąć szynkowar zakładając sprężynę dociskową i odstawić do lodówki na kolejne 48 godzin.
Na 2-3 godziny przed parzeniem wyjąć szynkowar z lodówki.
Podgrzać wodę w garnku wodę do temperatury 40 stopni, wstawić szynkowar. Woda powinna sięgać około 0.5 cm poniżej rantu szynkowaru. Podgrzewać wodę do zyskania temperatury około 80 stopni i parzyć do czasu aż temperatura wewnątrz mięsa osiągnie 75 stopni.
Po wyjęciu szynkowaru schłodzić go pod zimną wodą, odczekać, aż ostygnie i wstawić do lodówki na 12 godzin. Dopiero po tym czasie otwieramy szynkowar.
Tak przygotowany boczek jest bardzo miękki i aromatyczny
Smacznego :)

Aromatyczny boczek z szynkowaru
Aromatyczny boczek z szynkowaru
Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: