TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Pina Colada - koktajl z rumem i ananasem

Pina Colada - koktajl z rumem i ananasem

Najlepszy wakacyjny drink


Pina Colada - koktajl z rumem i ananasem, podobnie jak kubański drink mojito, został spopularyzowany przez pirata Roberto Cofresí, który w ten sposób podnosił morale załogi swojego okrętu. Według drugiej wersji karaibski koktajl Pina Colada z ananasem stworzył w 1954 roku barman Ramón „Monchito” Marrero. Jeszcze inna teoria głosi, że autorem drinka jest barman z restauracji Barrachina w Puerto Rico Don Ramon Portas Mingot.
Koktajl Piña Colada  jest od 1978 roku oficjalnym napojem Puerto Rico. Narodowy Dzień Pina Colada jest obchodzony 10 lipca.

Nazwa drinka piña colada pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza dosłownie „przecedzony ananas”. Jest to nawiązanie do świeżo wyciśniętego i przecedzonego soku ananasowego, który dodaje się do tego koktajlu.

Przepis na koktajl Pina Colada znajduje się na liście Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów - IBA (International Bartenders Association). Moja wersja jest nieco bardziej aksamitna i zawiera więcej świeżego ananasa.

Pina-Colada-koktajl-z-rumem-i-ananasem

Pina Colada - koktajl z rumem i ananasem - składniki

proporcje na 1 drink
 • 50 ml jasnego rumu
 • 50 ml śmietanki kokosowej lub mleka kokosowego 
 • 100 ml soku ananasowego (może być sok z puszki ananasa)
 • 3 plastry ananasa o grubości około 1 cm (świeżego lub z puszki)
 • opcjonalnie 20 ml Malibu lub syropu kokosowego
 • opcjonalnie 1 łyżeczka cukru lub 10 ml syropu cukrowego
 • kruszony lód
Ps. Śmietanka kokosowa jest dostępna m.in. w sklepie Kuchnie Świata
 

Pina Colada - koktajl z rumem i ananasem - jak zrobić

Najprostszy drink na świecie - wszystkie składniki umieszczamy w blenderze i miksujemy.

Warianty Piña Colada

Do przygotowania drinka Pina Colada możemy użyć także innych gatunków rumu i modyfikować proporcje zgodnie ze swoimi upodobaniami. W moim przepisie na ananasowy koktajl Pina Colada jest np. znacznie więcej ananasa niż w oficjalnej wersji IBA.
Można też przygotować
 • Amaretto colada - zamiast rumu dodajemy likier Amaretto
 • Chi chi - rum zastępujemy czystą wódką dobrej jakości
 • Virgin piña colada lub piñita colada - czyli pina colada bez alkoholu
 • Kiwi colada - zamiast ananasa i soku ananasowego dodajemy sok i owoce kiwi
 • Kahlua colada - zamiast rumu dodajemy likier Kahlua - ja zazwyczaj dodaje samodzielnie przygotowany domowy likier kawowy Kahlua
 • Staten Island Ferry - w skład którego wchodzą tylko trzy składniki Malibu  i sok ananasowy w równych proporcjach oraz kruszony lód.

Pina Colada koktajl z rumem i ananasem to już kolejny drink z dodatkiem rumu na naszym blogu. Czysty rum nadal nie zyskał w kraju nad Wisłą zbyt wielu zwolenników. Przez długi czas, także nam, rum kojarzył się wyłącznie jako dodatek do ciast lub składnik napojów wzmocnionych procentami takich jak mojito, Cuba Libre czy drink pina colada. Tę opinię potwierdził w jednej z naszych rozmów Jarek Buss, wybitny znawca rumu i whisky, jedyny do chwili obecnej, Polak który zasiadał w jury prestiżowych zawodów World Whiskies Awards w Wielkiej Brytanii.
- Pomimo tego, że popularność rumu rośnie, to pozostaje on nadal produktem niszowym i przez wiele osób traktowany jako trunek egzotyczny – uważa Jarek Buss.
Mój stosunek do rumu uległ drastycznej zmianie, kiedy spróbowałam, po raz pierwszy zresztą, czystego rumu podczas wiosennej edycji festiwalu Show Rum Warsaw. Absolutnie genialny ekwadorski rum, z nutą wanilii i karmelu, podany z kawałkiem gorzkiej czekolady było po prostu przepyszny, szkoda tylko, że tak trudno kupić w Polsce egzotyczne odmiany tego trunku.

Pina-Colada-koktajl-z-rumem-i-ananasem
 Pina Colada - koktajl z rumem i ananasem

Komentarze