TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Dystrybutor gorącej wody - co to jest

Dystrybutor gorącej wody - co to jest

i do czego służy dozownik - czajnik z wkładam filtrującym


Dystrybutor gorącej wody - co to jest za urządzenie wie chyba każdy. Stojące w biurach, bankach i wielu urzędach dystrybutory są zazwyczaj dość pokaźnych rozmiarów, ale w sklepach ze sprzętem AGD są także modele domowe, które zajmują na kuchennym blacie niewiele więcej miejsca niż czajnik elektryczny.

Domowy dystrybutor gorącej wody to kompaktowe, funkcjonalne i bardzo ciche urządzenie. Łączy w sobie zalety precyzyjnego czajnika, który podgrzewa dokładnie taką ilość wody jaką w danym momencie potrzebujemy i dzbanka filtrującego. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także możliwość wyboru temperatury wody w trzech zakresach 85°C, 95°C i 100°C

Dystrybutor-goracej-wody-co-to-jest

Oszczędność energii elektrycznej 

Dystrybutor gorącej wody gotuje dokładnie tyle wody, ile w danym momencie potrzebuję. W przeciwieństwie do czajników elektrycznych, nie muszę zwracać uwagi, na to ile wody znajduje się w zbiorniku, chociaż ma on pojemność aż 3 litrów. Takie rozwiązanie zmniejsza zużycie energii elektrycznej, a przygotowanie gorących napojów i posiłków wymagających dodania gorącej lub wrzącej wody jest znacznie szybsze.
Programator umożliwia zagotowanie jednorazowo od 150 ml do 1,5 litra wody. Dużym i bardzo praktycznym udogodnieniem  jest możliwość płynnej regulacji ilości podgrzewanej wody z dokładnością do 20 ml oraz opcja zaparzania napojów w 2 kubkach jednocześnie, dzięki dwóm dyszom dozującym.
Dozownik ma jeszcze jedną, dla mnie bardzo istotną zaletę - pracuje bardzo cicho. 

Dystrybutor-goracej-wody-co-to-jest
 Zdjęcie po prawej pochodzi ze strony www.morphyrichardspolska.pl

Filtrowanie wody 

Dyspenser wody Morphy Richards Redefine został wyposażony w filtr wody Brita Maxtra. Dla mnie to duży plus - wreszcie z kuchni zniknął dzbanek filtrujący. Mimo, że bardzo go lubiłam, to jednak zajmował miejsce na kuchennym blacie. Zamontowany filtr usuwa z wody osad z rur, rdzę, chlor herbicydy, pestycydy i pozostałości po farmaceutykach. Skutecznie przechwytuje też metale ciężkie ołów i miedź. Filtr chroni jednocześcnie urządzenie przed osadzaniem się kamienia i gwarantuje doskonały smak i aromat herbaty i kawy. O konieczności wymiany filtra informuje nas Wskaźnik filtra wody Britta MEMO.

Dystrybutor-goracej-wody-co-to-jest

Dystrybutor gorącej wody - zakres temperatur

Model z którego korzystam Morphy Richards Redefine ma zdefiniowane trzy zakresy temperatury wody - 85 stopni, 95 stopni i 100 stopni Celsjusza. Wybrana temperatura i pojemność widoczna jest na wyświetlaczu urządzenia. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, nie tylko dla miłośników kawy czy herbat zielonych, ziołowych i owocowych, ale też wówczas kiedy chcemy przygotować danie typu instant. Dla ułatwienia poniżej znajdziecie informacje, jaka temperatura będzie odpowiednia dla poszczególnych napojów
 • 85 stopni Celsjusza - pozwala wydobyć najlepszy smak i aromat z większości herbat zielonych, białych i ziołowych. Taka temperatura jest też optymalna do parzenia kawy rozpuszczalnej, herbat w proszku np. tureckiej herbaty jabłkowej oraz wielu suplementów. 
 • 95 stopni Celsjusza - w tej temperaturze można zaparzyć doskonałą kawę mieloną np. we french pressie ( tutaj opisałamł french press - co to jest i jak zaparzyć w nim kawę), kawę rozpuszczalną z mlekiem, kawy z dodatkiem alkoholu lub gorącą czekoladę.
 • w 100 stopniach Celsjusza parzymy niemal wszystkie herbaty czarne, herbatki rooibos i honeybush, herbatę czerwoną Pu-Erh, herbatę Oolong, herbatę darjeeling czy english breakfast. To także optymalny zakres dla wszelkich dań instant i wielu rodzajów makaronu.

Obsługa urządzenia

Obsługa dyspensera Redefine jest bardzo intuicyjna, a samo urządzenie łatwe do skonfigurowania.   Panel sterownia z zaledwie trzema przyciskami i pokrętłem, wyraźny wyświetlacz informujący o wybranych ustawieniach, czujnik poziomu wody oraz krótki sygnał dźwiękowy emitowany po rozpoczęciu i zakończeniu pracy ułatwiają korzystanie z tego produktu. Podobnie jak ekspresy do kawy, także dyspenser wymaga odkamieniania, o czym informuje ikona na panelu sterowania. Nawet ociekacz został wyposażony we wskaźnik informujący o konieczności opróżnienia, nie ma więc obaw, że zalejemy sobie blat w kuchni.

Ilekroć opisuję na blogu CzteryFajery.pl sprzęt AGD, bazuję na urządzeniu z którego korzystałam lub korzystam przez dłuższy czas. Każdy zakup nowego sprzętu do naszej kuchni jest przemyślany -  wynika to ze stosunkowo małej powierzchni jaką mam do dyspozycji. Nie mam po prostu miejsca na sprzęt, z którego zamierzam korzystać sporadycznie. To był jeden z powodów, dla którego zdecydowaliśmy się na dystrybutor gorącej wody i uważam, że była to dobra decyzja. Dyspenser Redefine sprawdza się doskonale, ułatwiając i przyśpieszając przygotowywanie ciepłych i gorących napojów. Skończyło się też wielokrotne gotowanie tej samej wody. Przybyło też miejsca na kuchennym blacie, po rezygnacji z tradycyjnego czajnika i dzbanka filtrującego.

Dystrybutor-goracej-wody-co-to-jest
Dystrybutor gorącej wody - co to jest już wiecie.

Komentarze

 1. Przeczytałam z uwagą cały artykuł. To świetne urządzenie! Dla mnie zaletą jest jego kompaktowość i cicha praca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne urządzenie! Opisałaś wszystko to, co jest najistotniejsze, przynajmniej dla mnie. Też nie mam za dużo miejsca w kuchni, więc staram się tak dobierać sprzęty, aby nie było zagracone. Z czajnikiem faktycznie jest nie do końca oszczędnie, bo chyba nigdy nie gotuje się wody tyle, ile potrzeba.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale rewelacyjny sprzęt :) w sierpniu wymieniam kuchnię, zarówno meble, jak i sprzęty, muszę się zastanowić, bo taki dystrybutor bardzo by mi się przydał. Świetny artykuł - bardzo pomocny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że wcześniej nie słyszałam o dystrybutorze gorącej wody do użytku domowego. Bardzo zainteresował mnie ten produkt. Myślę, że w mojej kuchni byłoby to bardzo przydatne urządzenie. Mam pytanie, jaka jest wysokość tego dystrybutora?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta cicha praca jest zachęcająca, zwłaszcza, kiedy kuchnia jest obok pokoju dziecięcego ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja też wcześniej nie słyszałam o takim dystrybutorze w wersji dla domu. Mamy dystrybutory w pracy, ale są znacznie większe. To urządzenie wydaje się idealnym rozwiązaniem. Nie tylko oszczędne, ale również ciche. To duża zaleta zwłaszcza wtedy, kiedy mamy dzieci w domu. A jakie są wymiary dystrybutora?:-) mam małą kuchnię i nie wiem czy uda mi się wygospodarować jakieś miejsce :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych