Korzenne ciasto marchewkowe

Korzenne ciasto marchewkowe 

przepis na szklanki

Korzenne ciasto marchewkowe upiekłam już jakiś czas temu z okazji Światowego Dnia Ciasta Marchewkowego. Bardzo wilgotne i aromatyczne, w smaku przypomina nieco piernik żydowski lekach, ale jest miękkie i puszyste. Upiekłabym je nawet bez żadnej okazji, ale przynajmniej miałam wymówkę, że nie robię z tego z łakomstwa.

Wilgotne i szybkie ciasto marchewkowe jest  nie tylko łatwe do zrobienia, ale też niesamowicie smaczne. Zresztą ciasta z marchewką i ciasto pomarańczowe to moja specjalność.
Marchewkowiec z tego przepisu jest wysoki i puszysty. Zamiast ścierać marchewkę na tarce możesz wykorzystać pulpę z wyciskarki, po co ma się zmarnować, skoro to pełnowartościowy produkt.

Ciasta warzywne na słodko przepisy

szybkie ciasto marchewkowe z czasów prezydenta George'a Washingtona
 
korzenne-ciasto-marchewkowe
Bardzo proste ciasto marchewkowe.

Korzenne ciasto marchewkowe

moja szklanka ma 250 ml pojemności, proporcję na formę o wymiarach 30x10 cm

  • 2 szklanki mąki pszennej uniwersalnej 
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia 
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej 
  • 1/4 łyżeczki soli 
  • półtorej szklanki pulpy marchewkowej z wyciskarki albo 2 szklanki startej na tarce marchewki
  • 3/4 szklanki cukru trzcinowego lub białego
  • 3/4 szklanki (180 ml) oleju roślinnego 
  • 3 duże jajka 
  • 2 łyżki przyprawy do piernika lub podany na końcu przepisu zestaw przypraw
  • opcjonalnie po pół szklanki rodzynek i posiekanych drobno migdałów
  • jeśli używasz bardzo mocno odciśniętej pulpy z wyciskarki dodaj 2-3 łyżki wina wiśniowego lub wina z czarnej porzeczki, a w ostateczności wody i wymieszaj z marchewką. W przypadku mojej wyciskarki (Ronic Zyle Semi - Professional) pulpa jest tak sucha, że dodatek płynu jest konieczny, aby ciasto było wilgotne.

Lukier kawowy do ciasta

  • 3-4 łyżki świeżo zaparzonego, bardzo mocnego i gorącego espresso np. z nutą czekolady (użyłam kawy z wyraźnie czekoladowym smakiem El Salvador la Mayada)
  • 200 g cukru pudru

Bezpośrednio przed polaniem ciasta wymieszaj ze sobą wszystkie składniki lukru, tak aby nie było grudek

korzenne-ciasto-marchewkowe

Korzenne ciasto marchewkowe przepis

Przygotowanie ciasta marchewkowego z pulpy z wyciskarki zajmuje bardzo mało czasu, dlatego zaczynam od nagrzania piekarnika do 150-160 stopni. Jeśli będziecie ścierać marchewkę na tarce, to piekarnik włączcie, gdy marchewka będzie już przygotowana.

1. Formę wykładam papierem do pieczenia.

2. W dużej misce mieszam mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, cynamon, imbir, gałkę muszkatołową, goździki, kardamon, pieprz i sól.

3. Jajka ubijam na najwyższych obrotach miksera na jasną, puszystą masę. Nie przerywając ubijania dodaję cukier i miksuję, aż powstanie gładki krem. Cały czas ubijając wlewam powoli, wąską strużką olej, a następnie wino jeśli akurat je mam. Kiedy składniki się połączą dodaję marchewkę i mieszam szpatułką.

4.  Do ciasta dodaję przygotowaną wcześniej mąkę z przyprawami i mieszam szpatułką do uzyskania jednolitej konsystencji. Na koniec dodaję rodzynki lub orzechy i jeszcze chwilkę mieszam.

5. Piekarnik nagrzewam do 150-160 stopni, grzałka góra - dół. Przelewam ciasto do formy i piekę około 60 minut lub do tzw. suchego patyczka. Upieczone ciasto marchewkowe wyjmuję z piekarnika. Kiedy nieco przestygnie wyjmuję z formy pozostawiam ciasto na kratce do całkowitego ostygnięcia.

Ciekawostki o cieście marchewkowym

Marchewka jest składnikiem słodkich wypieków od czasów średniowiecza. Była wówczas traktowana jako substytut drogiego i trudno dostępnego cukru. Współczesne ciasto marchewkowe powstało prawdopodobnie na bazie przepisów na popularne w średniowieczu budynie marchewkowe.
Światowy Dzień Ciasta Marchewkowego obchodzony jest 3 lutego.

Przyprawa do ciasta marchewkowego

ale można ją zastąpić dodając 1 czubatą łyżkę przyprawy do piernika i 1 łyżeczkę mielonego cynamonu

  • 1 łyżka mielonego cynamonu
  • 1 płaska łyżeczka mielonego imbiru
  • ćwierć łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
  • ćwierć łyżeczki mielonych goździków
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
  • ćwierć łyżeczki mielonego kardamonu
  • 1 duża szczypta czarnego pieprzu
korzenne-ciasto-marchewkowe
Korzenne ciasto marchewkowe

Komentarze

  1. Bardzo je lubimy, zwłaszcza z cytrusami i suszonymi śliwkami.
    Ciasto na każdą okazję.

    OdpowiedzUsuń
  2. I mówisz, że z pulpy jest równie wilgotne? Jestem bardzo zaskoczona. I przy okazji zamierzam wypróbować 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za propozycję ciasta. W takich chlodnych zimowych i jesiennych miesiącach stawiam głównie na ciasta korzenne. Zdecydowanie bardziej po drodze mi z takimi ciachami niż z ciastami z kremem czy galaretka, które piekę w cieplejsze dni.

    Zastanawiałam się dzisiaj co upiec na niedzielę, szczególnie,ze od jakiegoś czasu miałam ochotę na coś słodkiego. Chciałam upiec piernik, ale przepis na korzenne ciasto marchewkowe prezentuje sie tak ciekawie, tak wiec zastanowię sie nad upieczeniem właśnie tego ciacha :) Szczególnie,ze w domu mam wszystkie składniki.

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na szybkie ciasto dyniowe bez miksera przepis był świetny, ale to korzenne ciasto marchewkowe chyba wygrywa i jest jeszcze lepsze. Jak zwykle dziękuję za przepis!

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciasto prezentuje się obłędnie! Dla mnie odkryciem jest połączenie marchewki z winem musze koniecznie wykonać ten przepis. Nie mam wyciskarki, ale tarkę więc przy okazji manualne ćwiczenia w gratisie :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jakie wymiary blachy?

    OdpowiedzUsuń
  7. To ciasto kojarzy mi się ze świętami ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Smak tego ciasta to smaki mojego dzieciństwa. Zdecydowanie polecam dodać do niego orzechy, smakuje wtedy najlepiej :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Porywa nie tylko smakiem, ale też małowymagającym sposobem robienia :) W domu seniora porwało podopiecznych nawet przy przygotowywaniu, świetny przepis :D !!! PS. Wielki plus za taką dowolność w łączeniu dodatków, przypraw a i tak zawsze wychodzi ... :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: