TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Jak zrobić rozczyn ze świeżych drożdży

Jak zrobić rozczyn ze świeżych drożdży

przepis na przygotowanie zaczynu do ciast drożdżowych.

Jak zrobić rozczyn ze świeżych drożdży, żeby ciasta ładnie wyrastały, wie chyba każdy, kto przygodę z drożdżowymi wypiekami już rozpoczął. Ale są wśród nas osoby, które swoje pierwsze ciasto drożdżowe lub pączki dopiero zamierzają upiec i właśnie dla nich jest dzisiejszy przepis. Początkującym polecam prosty przepis na najlepszy placek drożdżowy z kruszonką.

Jeśli przygotowujesz ciasto na suchych drożdżach, to wystarczy, że wymieszasz je z mąką. Najlepsze suche drożdże jakie dotychczas udało mi się kupić produkuje włoska firma Caputo. Te drożdże możesz kupić w sklepach internetowych, m.in. Kuchnie Świata. Ich dodatkową zaletą jest to, że nie tracą "mocy" nawet przez dwa lata.

jak-zrobic-rozczyn-ze-swiezych-drozdzy
Rozczyn ze świeżych drożdży
 

Jak zrobić rozczyn ze świeżych drożdży 

Uwaga: wszystkie składniki na rozczyn drożdżowy odejmujemy od składników z przepisu na wybrane ciasto drożdżowe. Poniższe proporcje mają charakter przykładowy. Jeżeli w przepisie jest np. 50 g świeżych drożdży, to musisz zwiększyć proporcjonalnie ilość pozostałych składników. 

  • 25 g świeżych drożdży (1/4 standardowej kostki drożdży) o temperaturze pokojowej 
  • 3 płaskie łyżki mąki
  • 2 łyżeczki cukru 
  • 80 ml letniego mleka lub wody

Jak zrobić rozczyn ze świeżych drożdży przepis

1. Mleko podgrzej maksymalnie do temperatury 35-37 stopni ponieważ zbyt wysoka temperatura zabija drożdże, a zbyt niska spowoduje długi czas wyrastania.

2. Drożdże rozkrusz do szklanego lub ceramicznego naczynia, dodać cukier i rozcieraj, do czasu aż drożdże zrobią się płynne. 

3. Dodać letnie mleko i mąkę i energicznie mieszaj uważając, aby nie pozostawić grudek.

4. Rozczyn drożdżowy przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około pół godziny do wyrośnięcia. Jeśli w domu jest bardzo zimno, nagrzej piekarnik do temperatury 30 stopni, wyłącz go, wstaw rozczyn ze świeżych drożdży do piekarnika i pozostaw lekko uchylone drzwi piekarnika.

Jak kupować świeże drożdże

Świeże drożdże mają maksymalnie 30 dni  przydatności do spożycia. Staraj się kupować te najświeższe, ponieważ im są starsze, tym słabszy rozczyn uzyskasz. Świeże drożdże są miękkie, nieprzesuszone i nie powinny się kruszyć. Mają konsystencję plasteliny i przyjemny drożdżowy zapach. 

Jak mrozić i przechowywać świeże drożdże

Świeże drożdże powinnaś przechowywać zawinięte w folię spożywczą w lodówce, ale możesz je także zamrozić. Zamrożenie drożdży w szczelnym pojemniku wydłuży ich termin przydatności do 6 miesięcy.  Najwygodniej podzielić drożdże na porcje po 20 g lub 25 g i umieścić w małych pojemniczkach. Jeżeli nie masz takich pojemniczków, to podziel kostkę drożdży na porcje. Umieść je  w zamrażalniku w taki sposób, żeby nie stykały się ze sobą. Kiedy nieco się zmrożą, przełóż poporcjowane drożdże do foliowego woreczka.

Jak rozmrozić drożdże

 Jeśli będziesz planowała przygotowanie ciasta drożdżowego, to wystarczy że wyjmiesz drożdże z zamrażalnika dzień przed pieczeniem i pozostawisz w lodówce na całą noc. Podczas rozmrażania drożdże mogą zrobić się płynne, ale nie ma to wpływu na wyrastanie ciasta.

Drugi i szybszy sposób rozmrażania drożdży to zalanie zamrożonych drożdży letnim mlekiem lub wodą, w takich proporcjach jak w przepisie, z którego zamierzasz upiec ciast. Kiedy drożdże się rozmrożą dodaj pozostałe składniki rozczynu czyli cukier i mąkę.

Jak przeliczyć drożdże świeże na suszone

25 g świeżych drożdży to odpowiednik 7 g drożdży suszonych.

jak-zrobic-rozczyn-ze-swiezych-drozdzy
Jak zrobić rozczyn ze świeżych drożdży.Komentarze

  1. Bardzo pomocny post dla paczątkujących piekarzy drożdżowych wypieków. Podeślę córci:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla raczkujących w temacie to bardzo pożyteczne informacje.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych