TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Dieta przy nadkwasocie i refluksie - od czego zacząć?

Dieta przy nadkwasocie i refluksie - od czego zacząć? 

Zgaga i pieczenie w przełyku to dolegliwości typowe dla osób zmagających się z problemami żołądkowymi. Dla wielu objawy te wpisane są już w codzienność, dlatego nie próbują z nimi walczyć. Jednak pomocna może okazać się dieta przy refluksie. Poznaj jej najważniejsze założenia i zacznij stosować się do zasad, dzięki którym będziesz mieć szansę na uporanie się z dolegliwościami. 

dieta-przy-nadkwasocie-i-refluksie-od-czego-zaczac

Dieta przy refluksie, jeśli jest odpowiednio skomponowana, pomaga wyeliminować przykre objawy. Wcale nie musi wiązać się z ogromnymi wyrzeczeniami – wystarczy pamiętać tylko o kilku istotnych zasadach. 
 

Dieta przy nadkwasocie i refluksie – na czym polega? 

Dieta przy nadkwasocie i refluksie polega na wyeliminowaniu tych produktów spożywczych, które nasilają objawy. 

–Trudno wskazać konkretną listę zakazanej żywności, ponieważ w dużej mierze zależy to od indywidualnej odpowiedzi organizmu. Warto jednak notować reakcje i pojawiające się dolegliwości, ponieważ – po ustaleniu „sprawców” objawów, trzeba będzie całkowicie zrezygnować z ich spożywania – twierdzi na swojej stronie Michał Wrzosek, którego specjalnością jest m.in. dieta przy refluksie przełykowym, a także dieta przy refluksie i cukrzycy - https://michalwrzosek.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-refluksie/

Jaka dieta przy refluksie – ustalanie jadłospisu krok po kroku 

Jeśli zastanawiasz się, jaka dieta przy refluksie sprawdzi się w twoim przypadku, musisz przeprowadzić wiele „testów”. Pierwszym krokiem jest poznanie produktów spożywczych, które mogą potencjalnie wywoływać nieprzyjemne objawy. Zalicza się do nich m.in.: 

 • rośliny cebulowe,
 • napoje gazowane,
 • alkohol, 
 • proszek do pieczenia, przyprawy do zup,
 • silne wywary mięsne lub grzybowe,
 • czekolada oraz wyroby czekoladowe, 
 • sok pomidorowy,
 • soki z owoców cytrusowych. 

Kolejny etap to obserwowanie swojego organizmu pod kątem dolegliwości pojawiających się po spożyciu powyższych produktów. Pomoże to w dotarciu do „winowajców”, dzięki czemu łatwiej będzie wyeliminować to, co jest niewskazane. 

Wiedząc już, które produkty spożywcze powodują objawy oraz przyczyniają się do ich nasilenia, można przystąpić do komponowania jadłospisu. 

Dieta przy refluksie przełykowym i nadkwasocie – o czym jeszcze pamiętać? 

Komponowanie posiłków na podstawie listy produktów dozwolonych i zakazanych to dopiero początek. Warto znać dodatkowe zasady, które pomogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych objawów. 

 • Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów 

Mowa przede wszystkim o wodzie mineralnej, słodkim mleku, jogurtach, napojach mleczno-warzywnych. Zakazane jest natomiast spożywanie mocnej kawy i herbaty czy napojów gazowanych. 

 • Wybór tłuszczów pochodzenia roślinnego 

O ile dania tłuste i smażone nie są wskazane, o tyle warto spożywać posiłki z dodatkiem tłuszczów roślinnych. Świetnie sprawdzi się np. oliwa z oliwek lub olej lniany – dodawane do sałatek jako dressing. 

 • Spożywanie mniejszych posiłków 

Zaleca się spożywanie mniejszych porcji posiłków, ale z większą częstotliwością – nawet co 4-5 godzin. Warto mieć świadomość, że duże objętościowo posiłki zmniejszają napięcie dolnego zwieracza przełyku, co może skutkować nasileniem nieprzyjemnych objawów. 

Jeśli – nawet mimo znajomości podstawowych zasad – czujesz, że potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z porad doświadczonego dietetyka klinicznego. Specjalista pomoże w ułożeniu odpowiedniego jadłospisu także wtedy, gdy borykasz się nie tylko z refluksem, nadkwasotą, ale i cukrzycą. Dieta będzie indywidualna – budowana i modyfikowana na podstawie Twoich preferencji żywieniowych. 

Materiał zewnętrzny.

Komentarze

 1. Boszszsz, skąd wiedziałaś co do mnie napisać!:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli nie mogłabym jeść i pić tego co lubię...Wolę ograniczać i wspierać się medycznie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych