TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Brownie z fasoli

Przepis na ciasto czekoladowe z czarnej fasoli.

Brownie z fasoli przepis na ciasto czekoladowe z czarnej fasoli. Brownie z fasoli jest super czekoladowe, wilgotne i tak pyszne, że nie zauważysz, że zawiera fasolę. Nasza miłość do brownie nie zna granic, a zamieszczony na blogu przepis na proste brownie z kakao bije rekordy popularności. Lubimy ciasta z warzywami, m.in. bardzo szybkie i dobre ciasto marchewkowe czy proste ciasto dyniowe z jabłkami. Jednak ten super prosty przepis na brownie z fasoli jest dietetyczny, bezglutenowy i można go przygotować w mgnieniu oka. Czarna fasola to świetny składnik do przygotowania ciasta brownie i każdego ciasta czekoladowego. Fasola nie pozostawia w tym bardzo czekoladowym cieście żadnego posmaku. Jeśli szukasz sprawdzonego przepisu na ciasto z fasoli dietetyczne, ten będzie idealny. Pamiętaj też, że jeśli nie znajdziesz w sklepie czarnej fasoli możesz użyć czerwonej fasoli. Czerwona lub czarna fasola powodują, że ​​to bardzo czekoladowe bezglutenowe brownie z fasoli jest bogate w błonnik, zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i solidną porcję białka. A na dodatek, nikt nie zgadnie, że to szybkie brownie zawiera fasolę. Ciasto czekoladowe z fasoli to idealny sposób na zdrowy deser czekoladowy lub bogatą w białko przekąskę pomiędzy posiłkami.

Nasz przepis na brownie z fasoli nie wymaga użycia mąki. Dzięki temu jest idealny dla każdego, kto chce lub musi unikać glutenu albo ograniczyć ilość kalorii. To czekoladowe ciasto z fasoli możesz upiec także we frytkownicy z dużym koszem (korzystałam z modelu Ninja AF500).

brownie-z-fasoli
Brownie z fasoli przepis na ciasto czekoladowe z czarnej fasoli. Nasz proste brownie bezglutenowe jest super czekoladowe, wilgotne i tak pyszne, że nie zauważysz, że zawiera fasolę. 

Brownie z fasoli przepis

Przepis na ciasto z fasoli dietetyczne na początku może Cię zdziwić, ale warto je upiec. W tym wilgotnym brownie bezglutenowym nie poczujesz smaku czarnej fasoli. Brownie fasolowe ma o około połowę mniej kalorii niż przeciętne, tradycyjne brownie. Można powiedzieć, że nasze wilgotne brownie z kakao, to ciasto z fasoli dietetyczne.

Proporcje są odpowiednie do blachy do pieczenia wymiarach około 24 x 24 cm lub tortownicy o średnicy 24 cm. Moja szklanka ma 250 ml pojemności.

  • 2 puszki fasoli (czarna lub czerwona fasola), to 480 g fasoli po opłukaniu i odsączeniu, 
  • 3 duże lub 4 małe jajka,
  • 1 bardzo dojrzały średniej wielkości banan, 
  • 5 łyżek oleju rzepakowego lub słonecznikowego,
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub cukru waniliowego,
  • 4 łyżki niesłodzonego kakao,
  • 100 g cukru trzcinowego (to około pół szklanki) albo 130-150 g erytrolu
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
  • duża szczypta soli,
  • pół łyżeczki drobno zmielonej kawy lub kawy rozpuszczalnej,

brownie-z-fasoli

Brownie z fasoli jak zrobić

1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni, grzałka góra - dół. Formę do ciasta wyłóż papierem do pieczenia.

2. Fasolę odsącz z zalewy i opłucz. Wrzuć fasolę i pokrojonego banana do blendera i zmiksuj. Dodaj 5 łyżek oleju, 4 łyżki niesłodzonego kakao, pół łyżeczki kawy mielonej lub rozpuszczalnej, 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i 1 łyżeczkę ekstraktu waniliowego lub cukru waniliowego. Włącz blender i miksuj, aż masa będzie idealnie gładka. Do miksowania możesz użyć malaksera lub blendera typu żyrafa.

3.  Do misy miksera wbij cztery małe lub trzy duże jajka i dodaj pół szklanki cukru trzcinowego. Ubijaj na najwyższych obrotach miksera, aż cukier całkowicie się rozpuści, a masa jajeczna nabierze lekkości i puszystości.

4. Do maszy jajecznej dodaj pastę fasolową i wymieszaj łyżką lub szpatułką do połączenia składników.

5. Przelej ciasto na brownie do wyłożonej papierem do pieczenia formy. Wstaw brownie z fasoli do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (grzałka góra - dół) i piecz przez 30 do 40 minut lub do momentu, aż wykałaczka wbita w środek będzie czysta. 

Ciasto z powodzeniem przygotujesz we frytkownicy beztłuszczowej z dużą komorą. Ustaw temperaturę 170 stopni piekarnika i czas pieczenia 30 minut. Po tym czasie sprawdź czy wykałaczka wbita w środek jest czysta. W razie potrzeby przedłuż czas pieczenia o 4-5 minut. Podane powyżej ustawienia dotyczą frytkownicy Ninja AF500. Piekłam w formie o wymiarach 

brownie-z-fasoli

6. Po upieczeniu zostaw ciasto w piekarniku z leciutko uchylonymi drzwiami na około 10 minut, a następnie wyjmij z piekarnika i z formy i zostaw do wystudzenia na kratce. Przed krojeniem całkowicie ostudź.

Udostępnij przepis na brownie z fasoli

Spodobał Ci się nasz przepis jak zrobić brownie z fasoli ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem @Czteryfajery

brownie-z-fasoli

Co to jest brownie

Brownie to proste ciasto czekoladowe typowe dla kuchni amerykańskiej. Powstało w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku i spopularyzowało się w pierwszej połowie XX wieku. Twórcą przepisu na amerykańskie brownie jest szef kuchni w hotelu Palmer House w Chicago. Do dnia dzisiejszego hotel Palmer House serwuje brownie z orzechami włoskimi oraz polewą morelową według tego samego przepisu. Pierwsze opublikowane przepisy na brownie pochodzą z 1904 roku.

Najprostsze brownie składa się z czekolady lub kakao, jajek, cukru, masła i niewielkiej ilości mąki. Częstym dodatkiem do brownie są orzechy włoskie, orzechy nerkowca, pekan lub rodzynki. Nazwa brownie pochodzi od charakterystycznego, ciemnobrązowego koloru wypieku (angielskie słowo brown to w dosłownym tłumaczeniu brązowy). Istnieje również alternatywny wariant przygotowywany z  brązowego cukru i wanilii zamiast czekolady. Ta wersja nazywa się blond brownie lub blondie.

Tradycyjnie brownie piecze się w kwadratowej lub prostokątnej formie, ale można też przygotować mini brownie w foremkach do muffinek albo tortownicy. W ostatnich latach ogromną popularność zdobywa przepis na brownie z fasoli czerwonej lub czarnej. Brownie z fasoli to dietetyczna wersja tradycyjnego brownie.

brownie-z-fasoli
Brownie z fasoli.

Komentarze