Brownie z fasoli

Brownie z fasoli

Przepis na ciasto czekoladowe z czarnej fasoli.

Brownie z fasoli przepis na ciasto czekoladowe z czarnej fasoli. Brownie z fasoli jest super czekoladowe, wilgotne i tak pyszne, że nie zauważysz, że zawiera fasolę. Nasza miłość do brownie nie zna granic, a zamieszczony na blogu przepis na proste brownie z kakao bije rekordy popularności. Lubimy ciasta z warzywami, m.in. bardzo szybkie i dobre ciasto marchewkowe czy proste ciasto dyniowe z jabłkami. Jednak ten super prosty przepis na brownie z fasoli jest dietetyczny, bezglutenowy i można go przygotować w mgnieniu oka. Czarna fasola to świetny składnik do przygotowania ciasta brownie i każdego ciasta czekoladowego. Fasola nie pozostawia w tym bardzo czekoladowym cieście żadnego posmaku. Jeśli szukasz sprawdzonego przepisu na ciasto z fasoli dietetyczne, ten będzie idealny. Pamiętaj też, że jeśli nie znajdziesz w sklepie czarnej fasoli możesz użyć czerwonej fasoli. Czerwona lub czarna fasola powodują, że ​​to bardzo czekoladowe bezglutenowe brownie z fasoli jest bogate w błonnik, zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i solidną porcję białka. A na dodatek, nikt nie zgadnie, że to szybkie brownie zawiera fasolę. Ciasto czekoladowe z fasoli to idealny sposób na zdrowy deser czekoladowy lub bogatą w białko przekąskę pomiędzy posiłkami.

Nasz przepis na brownie z fasoli nie wymaga użycia mąki. Dzięki temu jest idealny dla każdego, kto chce lub musi unikać glutenu albo ograniczyć ilość kalorii. To czekoladowe ciasto z fasoli możesz upiec także we frytkownicy z dużym koszem (korzystałam z modelu Ninja AF500).

brownie-z-fasoli
Brownie z fasoli przepis na ciasto czekoladowe z czarnej fasoli. Nasz proste brownie bezglutenowe jest super czekoladowe, wilgotne i tak pyszne, że nie zauważysz, że zawiera fasolę. 

Brownie z fasoli przepis

Przepis na ciasto z fasoli dietetyczne na początku może Cię zdziwić, ale warto je upiec. W tym wilgotnym brownie bezglutenowym nie poczujesz smaku czarnej fasoli. Brownie fasolowe ma o około połowę mniej kalorii niż przeciętne, tradycyjne brownie. Można powiedzieć, że nasze wilgotne brownie z kakao, to ciasto z fasoli dietetyczne.

Proporcje są odpowiednie do blachy do pieczenia wymiarach około 24 x 24 cm lub tortownicy o średnicy 24 cm. Moja szklanka ma 250 ml pojemności.

  • 2 puszki czarnej lub czerwonej fasoli, to 480 g fasoli po opłukaniu i odsączeniu, 
  • 3 duże lub 4 małe jajka,
  • 1 bardzo dojrzały średniej wielkości banan, 
  • 5 łyżek oleju rzepakowego lub słonecznikowego,
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub cukru waniliowego,
  • 4 łyżki niesłodzonego kakao,
  • 100 g cukru trzcinowego (to około pół szklanki) albo 130-150 g erytrolu, 
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
  • duża szczypta soli,
  • pół łyżeczki drobno zmielonej kawy lub kawy rozpuszczalnej,

brownie-z-fasoli

Brownie z fasoli jak zrobić

1. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni, grzałka góra - dół. Formę do ciasta wyłóż papierem do pieczenia.

2. Fasolę odsącz z zalewy i opłucz. Wrzuć fasolę i pokrojonego banana do blendera i zmiksuj. Dodaj 5 łyżek oleju, 4 łyżki niesłodzonego kakao, pół łyżeczki kawy mielonej lub rozpuszczalnej, 1 łyżeczkę sody oczyszczonej i 1 łyżeczkę ekstraktu waniliowego lub cukru waniliowego. Włącz blender i miksuj, aż masa będzie idealnie gładka. Do miksowania możesz użyć malaksera lub blendera typu żyrafa.

3.  Do misy miksera wbij cztery małe lub trzy duże jajka i dodaj pół szklanki cukru trzcinowego. Ubijaj na najwyższych obrotach miksera, aż cukier całkowicie się rozpuści, a masa jajeczna nabierze lekkości i puszystości.

4. Do maszy jajecznej dodaj pastę fasolową i wymieszaj łyżką lub szpatułką do połączenia składników.

5. Przelej ciasto na brownie do wyłożonej papierem do pieczenia formy. Wstaw brownie z fasoli do nagrzanego do 180 stopni piekarnika (grzałka góra - dół) i piecz przez 30 do 40 minut lub do momentu, aż wykałaczka wbita w środek będzie czysta. 

Ciasto z powodzeniem przygotujesz we frytkownicy beztłuszczowej z dużą komorą. Ustaw temperaturę 170 stopni piekarnika i czas pieczenia 30 minut. Po tym czasie sprawdź czy wykałaczka wbita w środek jest czysta. W razie potrzeby przedłuż czas pieczenia o 4-5 minut. Podane powyżej ustawienia dotyczą frytkownicy Ninja AF500. Piekłam w formie o wymiarach 

brownie-z-fasoli

6. Po upieczeniu zostaw ciasto w piekarniku z leciutko uchylonymi drzwiami na około 10 minut, a następnie wyjmij z piekarnika i z formy i zostaw do wystudzenia na kratce. Przed krojeniem całkowicie ostudź.

Udostępnij przepis na brownie z fasoli

Spodobał Ci się nasz przepis jak zrobić brownie z fasoli ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem @Czteryfajery

brownie-z-fasoli

Co to jest brownie

Brownie to proste ciasto czekoladowe typowe dla kuchni amerykańskiej. Powstało w Stanach Zjednoczonych pod koniec XIX wieku i spopularyzowało się w pierwszej połowie XX wieku. Twórcą przepisu na amerykańskie brownie jest szef kuchni w hotelu Palmer House w Chicago. Do dnia dzisiejszego hotel Palmer House serwuje brownie z orzechami włoskimi oraz polewą morelową według tego samego przepisu. Pierwsze opublikowane przepisy na brownie pochodzą z 1904 roku.

Najprostsze brownie składa się z czekolady lub kakao, jajek, cukru, masła i niewielkiej ilości mąki. Częstym dodatkiem do brownie są orzechy włoskie, orzechy nerkowca, pekan lub rodzynki. Nazwa brownie pochodzi od charakterystycznego, ciemnobrązowego koloru wypieku (angielskie słowo brown to w dosłownym tłumaczeniu brązowy). Istnieje również alternatywny wariant przygotowywany z  brązowego cukru i wanilii zamiast czekolady. Ta wersja nazywa się blond brownie lub blondie.

Tradycyjnie brownie piecze się w kwadratowej lub prostokątnej formie, ale można też przygotować mini brownie w foremkach do muffinek albo tortownicy. W ostatnich latach ogromną popularność zdobywa przepis na brownie z fasoli czerwonej lub czarnej. Brownie z fasoli to dietetyczna wersja tradycyjnego brownie.

brownie-z-fasoli
Brownie z fasoli.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: