Bigos staropolski

Bigos staropolski

Przepis na bigos z kapusty kiszonej i słodkiej. 

Bigos staropolski przepis na bigos z kapusty kiszonej i słodkiej. Ilekroć na grupach kulinarnych pojawia się przepis na bigos staropolski, bigos myśliwski, bigos orientalny (przepis) czy jakikolwiek inny bigos, tylekroć wywołuje emocje. I nie ma w tym nic dziwnego, bo tradycyjny bigos to narodowe danie kuchni polskiej. Na dodatek niemal każdy kucharz ma swój własny najlepszy przepis na bigos staropolski. Jedni dodają do bigosu trochę koncentratu pomidorowego, inni majeranek lub ziele jałowca. Różne są też proporcje i rodzaje mięsa dodawane do bigosu. W rzeczywistości nie ma jednego przepisu na bigos, bigosów jest tyle ilu kucharzu, bo bigos rozgrzewa serce i duszę każdego Polaka. Kiedyś zastanawiałam się jak zrobić bigos staropolski najlepszy babciny bigos. Teraz już wiem, że nie wystarczy dobra kapusta, różne mięsa, kiełbasa i przyprawy. Żeby zrobić najlepszy bigos staropolski potrzebny jest czas i długie gotowanie na wolnym ogniu. To właśnie podgrzewanie bigosu przez kilka dni, sprawia, że smaki stają się coraz intensywniejsze.

Bigos staropolski przepis na bigos z kapusty kiszonej i słodkiej. Żeby zrobić najlepszy bigos staropolski potrzebny jest czas i długie gotowanie na wolnym ogniu. To właśnie podgrzewanie bigosu przez kilka dni, sprawia, że smaki stają się coraz intensywniejsze.
 

Bigos staropolski przepis

  • 1 kg świeżej, białej kapusty
  • 1 kg kiszonej kapusty
  • 400 g wieprzowiny
  • 400 g wołowiny, mogą to być resztki pieczeni,
  • 200 g kiełbasy
  • 300 g wędzonego boczku
  • 1 duża cebula,
  • 50 g suszonych grzybów
  • 5-6 suszonych śliwek
  • opcjonalnie 1 szklanka wytrawnego, czerwonego wina
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka ziaren pieprzu czarnego
  • 3 liście laurowe
  • 2 nasiona jałowca
  • sól i mielony czarny pieprz do smaku
  • smalec lub olej do podsmażenia mięsa.

Bigos staropolski przepis krok po kroku

1. Grzyby zalej ciepłą wodą i pozostaw na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

2. Namoczone grzyby gotuj około 30 minut w tej samej wodzie, w której się moczyły, a następnie odsącz i pokrój w paski. Wywaru, który powstał podczas gotowania grzybów nie wylewaj. Dodasz go później do bigosu.

3. Kapustę kiszoną odsącz z nadmiaru soku (sok zachowaj), drobno pokrój i włóż do dużego garnka. Zalej kapustę taką ilością wrzącej wody, aby niemal przykryła kapustę. Gotuj kiszoną kapustę około 30 minut. 

4. świeżą białą kapustę oczyścić z zewnętrznych liści, poszatkuj, dodaj do kiszonej kapusty i gotuj kolejne 30 minut.

5. Do obu rodzajów kapusty dodaj pokrojone grzyby i wywar w którym się gotowały oraz przyprawy: ziele angielskie, pieprz, liście laurowe i nasiona jałowca.

6. Mięso pokrój w kostkę i podsmażyć na smalcu lub oleju na złoty kolor. Osobno usmaż pokrojony w kostkę boczek, kiełbasę i posiekaną cebulę, a następnie dodaj je do bigosu staropolskiego.

7. Do garnka z bigosem wrzuć pokrojone na mniejsze kawałki śliwki i ewentualnie wlej wino. Gotuj pod przykryciem przez około 1,5 godziny na niewielkim ogniu. Wyłącz płomień i pozostaw bigos do ostygnięcia.

8. Następnego ponownie gotuj bigos przez około 1,5 godziny. Czynność możesz też powtórzyć trzeciego dnia, choć możesz skrócić czas gotowania do 1 godziny lub do momentu, kiedy wszystkie składniki będą już miękkie. Tak gotuję najlepszy bigos staropolski.

Udostępnij przepis na bigos staropolski

Spodobał Ci się nasz przepis jak zrobić bigos staropolski ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery
bigos-staropolski

Co to jest bigos staropolski

Nic tak nie oddaje smaku jesieni i zimy jak tradycyjny bigos staropolski. To aromatyczna mieszanka świeżej i kiszonej kapusty długo gotowanej z mięsem, boczkiem i kiełbasą z dodatkiem suszonych leśnych grzybów i śliwek. A wszystko to doprawione aromatycznymi ziołami i przyprawami takimi jak ziele angielskie, pieprz, kminek i liście laurowe, a nawet majeranek. To pożywne danie ma swoje korzenie w średniowiecznej Polsce. Bigos chętnie był zabierany w długie podróże, lubili go myśliwi, bigos uwielbiała i szlachta i ubogie warstwy społeczeństwa. Choć kiszoną kapustę zaczęto dodawać do bigosu około XVII, to pełniła ona rolę naturalnego środek konserwującego, umożliwiając długie przechowywanie bigosu.

Bigos stopniowo nabrał charakteru potrawy bożonarodzeniowej, a dziś przepisy na bigos są tak różnorodne i złożone, jak włoskie przepisy na sos pomidorowy. Ale nie zawsze tak było. Dopóki „bigos” oznaczał „coś posiekanego”, można go było zrobić ze wszystkiego, co się dało, a pierwsze bigosy nie zawierały nawet grama kapusty. Zatem poza cielęciną, kapłonem (kastrowanym kogutem), baraniną, królikiem, cietrzewiem czy bigosem ze szpiku wołowego, znamy także przepisy na bigos z karpia lub szczupaka. 

Chociaż bigos jest niemal powszechnie uznawany za polską potrawę narodową, nadal jest znany i lubiany na terenach dawnej potężnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, obejmującej Litwę, Ukrainę i Białoruś.

bigos-staropolski
Bigos staropolski.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: