Pasta z bakłażana

Pasta z bakłażana

Przepis na mutabal - arabski dip z bakłażana i tahini.

Pasta z bakłażana przepis na mutabal arabski dip z bakłażana i tahini. Pasta z bakłażana mutabal to popularny arabski dip z pieczonego bakłażana i pasty sezamowej tahini. Na Bliskim Wschodzie pasta z bakłażanów z tahini podawana jest jako przystawka (tzw. mezze). Pod tym względem przypomina idealny arabski hummus. Arabska pasta z bakłażana ma kremową konsystencję z wyczuwalnymi kawałkami bakłażana i dymny aromat z delikatną nutą czosnku i cytryny. Poniżej poznasz oryginalny i sprawdzony przepis na mutabal z Libanu. Domowy przepis na pastę z bakłażana jest również bardzo prosty w wykonaniu. Pasta z pieczonego bakłażana mutabbal jest często mylona z Baba Ganoush, ale są to dwie zupełnie różne przystawki.

Istnieje wiele wersji pisowni nazwy tego kremowego dipu. Możesz spotkać się z nazwą moutabel, moutabal, muttabal, mtabal, mutabal, ale wszystkie odnoszą się do przepisu na pastę z pieczonych bakłażanów. Pomimo mało atrakcyjnego wyglądu i niewielkiej liczby składników, pasta z bakłażana mutabal ​​jest jednym z najpopularniejszych dań arabskich, obok takich smakołyków jak sałatka tabbouleh czy shawarma z kurczaka

pasta-z-baklazana
Arabska pasta z bakłażana mutabal jest, obok hummusu, jedną z najsmaczniejszych bliskowschodnich przystawek.
 

Arabska pasta z bakłażana mutabal

  • 2 średnie bakłażany,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 3-4 łyżki pasty sezamowej tahini, jest dostępna m.in. w sklepie internetowym Kuchnie Świata
  • 2-3 łyżki soku z cytryny 
  • pół łyżeczki soli lub do smaku,
  • 1 łyżka oliwy z oliwek lub więcej do smaku,
  •  pół łyżeczki kuminu,
  • opcjonalnie ćwierć łyżeczki sumaka,
  • natka kolendry i nasiona granatu do dekoracji.
 Materiał reklamowy powstał we współpracy ze sklepem internetowym Kuchnie Świata.

Pasta z bakłażana przepis

1. Najpierw musisz upiec bakłażana. Najszybciej zrobisz to kładąc bakłażana owiniętego w folię aluminiową na palniku kuchenki gazowej. Piecz przez około 15 minut, obracając bakłażana z boku na bok, aż skórka zrobi się czarna i spalona, a miąższ będzie miękki i delikatny. Możesz też upiec bakłażana w piekarniku nagrzanym do 180 stopni lub na grillu, ale zajmie to około 45-60 minut.

2. Jeszcze gorącego bakłażana obierz ze skórki. Miąższ rozgnieć widelcem lub tłuczkiem do ziemniaków. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, sól i sok z cytryny wymieszany z tahini i odrobiną wody i wymieszaj. Dopraw do smaku kuminem.

3. Podawaj na ciepło lub na zimno z chlebem pita lub warzywami. 

Udostępnij przepis  

Spodobał Ci się przepis na pastę z bakłażana mutabbal ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

Materiał reklamowy powstał we współpracy ze sklepem internetowym Kuchnie Świata. 

pasta-z-baklazana

Jak upiec bakłażana? 

Aby zrobić mutabbal czyli arabską pastę z bakłażana, musisz upiec bakłażana, rozgnieść go, dodać sos tahini, sok z cytryny, czosnek i sól. Istnieje wiele sposobów na upieczenie bakłażana: 

  • Możesz upiec bakłażany, kładąc je bezpośrednio na palniku kuchenki gazowej i obracając na boki, aż skórka stanie się czarna, a miąższ będzie miękki i delikatny. Piecz przez około 15 minut, obracając z boku na bok. 
  • Jeśli masz kuchenkę indukcyjną ułóż bakłażany na tacce do grillowania i postępuj jak napisałam powyżej.
  • Jeśli chcesz upiec bakłażany w piekarniku, ponakłuwaj je najpierw widelcem. Blachę lub naczynie żaroodporne posmaruj oliwą. Piecz w temperaturze 180 stopni, aż skórka stanie się czarna. Zajmuje to około 50-60 minut.
  • Nieco szybciej upieczesz bakłażany przekrojone wzdłuż na pół. Odetnij zieloną końcówkę, przekrój bakłażany na pół, posmaruj oliwą i ułóż na blasze wyłożonej papierem albo w naczyniu żaroodpornym natłuszczonym oliwą. Piecz około 35-40 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Pieczenie bakłażana na kuchence to mój ulubiony sposób, ponieważ nadaje bakłażanowi piękny, dymny smak. Pomimo tego, że po zakończeniu trzeba będzie umyć płytę kuchenną, to naprawdę warto.

Co zrobić, żeby bakłażan nie był gorzki 

Przed smażeniem plastry bakłażana ułóż na papierowych ręcznikach, posyp bardzo obficie solą i odstaw na około pół godziny. Następnie spłucz nadmiar soli wodą i osusz bakłażana. Po upieczeniu wyjmij największe widoczne nasiona.

Jak kupować bakłażany

Kupując bakłażany, wybieraj młode, małe sztuki, ponieważ zawierają mniej wody i goryczy. Poszukaj takich, które nie mają plam na skórze, a ich łodygi są zielone i pozbawione śladów pleśni. Świeże bakłażany mają gładką i błyszczącą skórę, bez wgnieceń. W dotyku są twarde i sprężyste. 

pasta-z-baklazana
Na pierwszym planie pasta z bakłażana czyli mutabbal, z tyłu za nią baba ghanoush.

Co to jest mutabbal

Arabska pasta z bakłażanów mutabal to bardzo popularne danie z Bliskiego Wschodu, które składa się z pieczonych bakłażanów, czosnku, tahini (pasta sezamowa), cytryny i szczypty soli. Na Bliskim Wschodzie pastę z bakłażana zazwyczaj podaje się jako jedną z przystawek, ale równie dobrze możesz ją potraktować jako dodatek do mięsa lub pastę na kanapki.

Bakłażan jest popularnym składnikiem kuchni Bliskiego Wschodu. Nazywany gruszką miłości, oberżyną lub patlikanem, bakłażan jest wszechstronnym warzywem. Właściwie bakłażan jest technicznie owocem, ale podobnie jak pomidor, jest określany jako warzywo.

Baba ganoush i mutabbal czym się różnią

Mutabbal i baba ghanoush (lub baba ganoush) są przygotowywane z pieczonego bakłażana, czosnku i soku z cytryny. Jednak mutabbal, podobnie jak hummus, zawsze zawiera pastę sezamową tahini, a czasami także jogurt. Do baba ghanoush natomiast dodaje się cebulę, posiekany pomidor, orzechy włoskie, natkę pietruszki, kumin, chili i melasę z granatów. Baba ghanoush przypomina nieco sałatkę z bardzo drobno pokrojonych składników, a mutabbal pastę. 

pasta-z-baklazana
Pasta z bakłażana.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: