TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Sałatka owocowa Macedonia

Sałatka owocowa Macedonia

Przepis na sałatkę ze świeżych owoców.

Sałatka owocowa Macedonia przepis na sałatkę ze świeżych owoców. Najlepsza sałatka owocowa Macedonia jest kolorowa i pełna witamin niezależnie od pory roku. Jedni twierdzą, że Macedonia to hiszpańska sałatka owocowa, inni uważają, że Macedonia to włoska sałatka owocowa. Prawda jest taka, że możesz ją zrobić wszędzie tam, gdzie masz dostęp do świeżych owoców. Macedonia to najlepsza sałatka owocowa dla całej rodziny, ale w wersji dla dorosłych warto dodać trochę rumu lub likieru. Wszyscy uwielbiają ten prosty w przygotowaniu deser. Nic dziwnego, macedońska sałatka owocowa jest idealna na każdą okazję – piknik, spotkanie rodzinne lub imprezę z przyjaciółmi. Ten klasyczny przepis na sałatkę owocową Macedonia nie wymaga ekstrawaganckich dodatków, włoska sałatka owocowa jest doskonała w swej prostocie. Słodko-kwaśny lekki cytrynowy sos nadaje owocom niezrównany smak i sprawia, że ta prosta sałatka owocowa jest doskonała na upały – znakomicie orzeźwia i schładza organizm.

Przepisy na włoską sałatkę owocową mogą się różnić, ale takie składniki, jak pomarańcza i jabłko oraz brązowy cukier i sok z cytryny, występują w większości wariantów. Mamy nadzieję, że ten prosty przepis na owocową sałatkę Macedonia na stałe zagości w Twoim menu, ponieważ możesz do niej wykorzystać wszystkie świeże owoce, które masz pod ręką.

salatka-owocowa-macedonia
Sałatka owocowa Macedonia przepis na sałatkę ze świeżych owoców.
 

Sałatka owocowa Macedonia przepis

składniki i proporcje możesz dowolnie zmieniać i dostosować do pory roku.

 • około 200 g świeżych truskawek,
 • 1 pomarańcza lub 2 mandarynki,
 • 1 Jabłko Grójeckie
 • 2 kiwi
 • 2 brzoskwinie lub 5-6 moreli, 
 • w wersji dla dorosłych 50 ml rumu lub likieru owocowego,
 • sok z małej cytryny
 • 2-3 łyżki cukru trzcinowego.

Możesz też dodać 

 • ćwiartkę arbuza,
 • pół melona, 
 • dużą kiść winogron dowolnego koloru,
 • garść borówek amerykańskich,
 • pół ananasa,
 • kila śliwek itp.

Przepis na sałatkę owocową Macedonia

1. Owoce umyj i osusz. Jabłko oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w kostkę, a obrane kiwi w półplasterki. Duże truskawki przekrój na pół. 

2. Umieść owoce w dużej misce, dodaj cukier, sok z cytryny i rum lub likier. Delikatnie wymieszaj i odstawi na 1 godzinę do lodówki.

3. Przełóż schłodzone owoce do salaterek i natychmiast podawać.

Sałatka owocowa na upały

Już od wielu lat przygotowuję hiszpańską sałatkę owocową ze świeżych owoców według naszego sprawdzonego przepisu: minimum pięć rodzajów owoców i sok z cytryny lub sok pomarańczowy. Ostatni składnik jest bardzo ważny! On nie tylko daje Macedonii ciekawą słodycz, ale i pomaga zachować jej świeży i atrakcyjny wygląd. Dzięki cudownej mocy kwaśnego soku plasterki banana nie ściemnieją, kiwi pozostanie jasno-zielonym, a truskawki będą wyglądać tak, jakby jakbyś dopiero co zerwała je z krzaka.

salatka-owocowa-macedonia

Włoska sałatka owocowa Macedonia 

Włoska sałatka owocowa Macedonia ze świeżych owoców, popularna jest także w Grecji, Rumunii, Francji, Hiszpanii i Ameryce Południowej. Hiszpanie nazywają tę sałatkę Macedonia de fruta tropical, chociaż wszystkie wchodzące w jej skład owoce rosną w Hiszpanii. Przepisy na włoską sałatkę owocową Macedonia mogą się różnić w zależności od kraju lub regionu, ale takie składniki, jak pomarańcza i jabłko oraz brązowy cukier i sok z cytryny, występują w większości wariantów. Uważa się, że nazwa tej sałatki nawiązuje do różnorodności narodów zamieszkujących imperium Aleksandra Macedońskiego.

salatka-owocowa-macedonia
Sałatka owocowa Macedonia

Komentarze