Drożdżówki z jabłkami

Drożdżówki z jabłkami

Przepis na odrywane bułeczki z jabłkami i cynamonem.

Drożdżówki z jabłkami przepis na odrywane bułeczki z jabłkami i cynamonem. Drożdżówki z jabłkami w formie rozety drożdżowej długo zachowują świeżość, są miękkie i puszyste. Bułeczki drożdżowe z nadzieniem z jabłek możesz dać dziecku do szkoły, zabrać do pracy na drugie śniadanie albo podać na słodki podwieczorek, smakują tak pysznie! Rozeta drożdżowa z jabłkami jest też super opcją na imprezę lub spotkanie przy grillu. Odrywane drożdżówki z jabłkami są tak uzależniające, że jak już zaczniesz je jeść, to po prostu nie możesz przestać. Za każdym razem, gdy je zrobimy, znikają w ciągu jednego dnia, a zapach, który unosi się w domu, kiedy pieczemy odrywane bułeczki drożdżowe z jabłkami jest niesamowity. Uwielbiam jabłka w wypiekach, ale jeśli nie masz jabłek, możesz upiec drożdżówki z budyniem (przepis) albo zamiast jabłek włożyć do środka śliwki lub morele. Inspirację do przygotowania drożdżowej rozety z jabłkami stanowił przepis opublikowany na profilu stołówki szkolnej Szkoły Podstawowej  w Łętowni.

drozdzowki-z-jablkami
Drożdżówki z jabłkami przepis na odrywane bułeczki z jabłkami i cynamonem
 

Drożdżówki z jabłkami przepis 

Składniki na ciasto

  • 420 g mąki pszennej uniwersalnej (typ 500),
  • 35 g świeżych drożdży lub 10 g suchych drożdży,
  • 4-5 łyżek cukru,
  • 170 ml letniego mleka,
  • 70 g roztopionego i wystudzonego masła,
  • 1 jajko,
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego,
  • pół łyżeczki soli.

 Nadzienie do drożdżówek z jabłkami

  • 3 - 4 Jabłka Grójeckie,
  • 3 łyżki brązowego cukru,
  • 1 czubata łyżeczka cynamonu,
  • ćwierć łyżeczki mielonych goździków (opcjonalnie).
  • cukier puder do oprószenia po upieczeniu.

drozdzowki-z-jablkami

Przepis na drożdżówki z jabłkami

1. Jeśli używasz świeżych drożdży najpierw musisz przygotować rozczyn. Skorzystaj z tych składników, które przygotowałaś na ciasto. Świeże drożdże rozetrzyj z 1 łyżką cukru, aż zrobią się płynne. Dodaj 2 łyżki mąki i połowę letniego mleka. Rozetrzyj łyżeczką, aby nie było grudek, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 15-20 minut do wyrośnięcia. 

1A. Jeśli masz suche drożdże wymieszaj je z mąką. 

2. Mąkę wymieszaj z solą, dodaj rozczyn drożdżowy (lub suche drożdże), pozostały cukier i cukier waniliowy, jajko, roztopione i wystudzone masło oraz pozostałe mleko. Wyrabiaj ręcznie lub za pomocą haka do ciast przez około 10 minut. Z ciasta uformuj kulę i pozostaw w ciepłym miejscu na około 1 godzinę do wyrośnięcia.

3. Pod koniec wyrastania ciasta przygotuj nadzienie do drożdżówek z jabłkami. Brązowy cukier wymieszaj z cynamonem i ewentualnie mielonymi goździkami. Jabłka obierz, wydrąż gniazda nasienne. Pokrój jabłka w ósemki i obtocz w cukrze z cynamonem.

4. Gotowe ciasto wyjmij na podsypaną mąką stolnicę i jeszcze chwilę wyrabiaj. Ponownie podsyp stolnicę mąką i rozwałkuj ciasto na grubości około 4 mm. 

5. Za pomocą szklanki lub słoika wytnij kółka. Powinny być na tyle duże, aby położone na nich jabłka nie dotykały krawędzi kółka - musisz pozostawić około 3 mm ciasta na sklejenie.

6. Na każdym kółku połóż 1//8 jabłka obtoczonego w cukrze z cynamonem. Sklej ciasto z jabłkiem w środku tak jakbyś sklejała pierogi. 

7. Ułóż w tortownicy posmarowanej cieniutko tłuszczem i wyłożonej papierem do pieczenia i odstaw na około 30-40 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. 

8. Wstaw drożdżówki z jabłkami do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, grzałka góra - dół i piecz przez około 25 - 35 minut. Po wystudzeniu oprósz cukrem pudrem. 

Udostępnij przepis na drożdżówki z jabłkami

Spodobał Ci się nasz przepis na najlepsze drożdżówki z jabłkami ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.
drozdzowki-z-jablkami

Jakie jabłka do pieczenia

Oto najważniejsze cechy, które moim zdaniem decydują o tym, jakie jabłka są dobre do pieczenia. Dotyczy to zwłaszcza takich przepisów jak, drożdżówki z jabłkami, pieczone jabłka z cynamonem (przepis) czy grillowane jabłka nadziewane bakaliami (przepis).

1. Rozmiar jabłek ma znaczenie. Jeśli wybierzesz jabłka podobnej wielkości, będą gotowe w tym samym czasie. Otrzymasz też plasterki zbliżonej wielkości, w tych przepisach, które wymagają pokrojenia jabłek.

2. Ważne jest, żeby jabłko było świeże i jędrne, inaczej nie zniesie dobrze pieczenia.

3. W słodkich wypiekach dobrze sprawdzają  są kwaskowe jabłka. Owoce sygnowane znakiem Jabłka Grójeckie mają nieco wyższy poziom kwaskowości niż jabłka z innych regionów kraju.

Jakie jabłka na szarlotkę

Do szarlotek i tart oraz innych słodkich wypieków, takich jak drożdżówki z jabłkami i cynamonem, używamy zazwyczaj odmian o wyraźnie kwaśnym smaku. Jeśli jednak chcesz dodać mniej cukru, to idealne będą jabłka słodko-kwaśne.

Kwaśne odmiany jabłek

  • Granny Smith - ich niepodważalną zaletą jest to, że po przekrojeniu niemal nie ciemnieją. Wyraźnie kwaskowe i twarde, można je ułożyć w plastrach na wierzchu tarty i być pewnym, że się nie rozpadną.
  • Antonówka i Szara Reneta - stare odmiany, które sprawdzą się w przypadku wszystkich ciast z jabłkami, szarlotek i tart. Idealne także przygotowania przetworów na zimę.

Słodkie i słodko kwaśne gatunki jabłek

  • Golden Delicius - słodko-winny smak, cudowny aromat i kruchość powodują, że są idealne do strudla z jabłkami, szarlotki i tarty.
  • Jonaprince - to kolejna odmiana o słodko-kwaśnym smaku i twardym miąższu. Świetna do tarty, szarlotki i wszelkich ciast z jabłkami. Nadaje się także do musów i racuchów. Właśnie tych jabłek użyłam do naszej dzisiejszej tarty, którą widzicie na zdjęciach.
  • Lobo - kruche i kwasowe jabłka, idealne do przygotowania musu jabłkowego oraz wszelkich przetworów.
  • Gloster - słodko-kwaśne jabłka idealne do ciast z jabłkami, szarlotek i tart.
  • Ligol - o lekko korzennym, słodkawo-kwaśnym smaku jest idealny na szarlotkę, dość szybko rozpada się podczas podsmażania.
drozdzowki-z-jablkami
Drożdżówki z jabłkami.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: