Chipsy gruszkowe - zdrowa suszona przekąska

Chipsy gruszkowe - zdrowa suszona przekąska

Przepis na suszone gruszki. 

Chipsy gruszkowe - zdrowa suszona przekąska, której nigdy nie może u nas zabraknąć. Suszone owoce zawierają dużą ilość błonnika, dzięki czemu mogą stanowić smaczną, zdrową przekąskę. Dlatego warto mieć w domu spory zapas suszonych jabłek, gruszek, truskawek, które można dać dziecku do szkoły lub zabrać ze sobą do pracy. Jednocześnie ich wykonanie nie jest ani zbyt kosztowne, ani pracochłonne. Po co więc kupować gotowe produkty, skoro niewielkim nakładem można przygotować w domu suszone smakołyki.

Tak przygotowane chipsy gruszkowe to zdrowa suszona przekąska,  przydadzą się też do dekorowania potraw i przygotowania wigilijnego kompotu. Suszone gruszki są znacznie słodsze niż świeże, dlatego lubią je chyba wszyscy.

Więcej przepisów na suszone smakołyki znajdziecie w kategorii Suszone warzywa i owoce

Chipsy gruszkowe - zdrowa suszona przekąska

  • 2,5kg twardych, dojrzałych gruszek - ilość dotyczy modelu MPM model MSG-02
  • opcjonalnie sok z cytryny do skropienia owoców, aby nie ciemniały 
  • szczypta zmielonych goździków

Jak zrobić chipsy gruszkowe

Gruszek do suszenia nie musimy obierać ze skórki. Owoce umyć, osuszyć, usunąć gniazda nasienne, pokroić na plastry o grubości od 3 do 5 mm. Ewentualnie delikatnie oprószyć mielonymi goździkami i skropić sokiem z cytryny. Ułożyć na sitach i suszyć najpierw na drugim lub trzecim poziomie przez 4-5 godzin, a następnie dosuszyć na niższym poziomie przez 2-3 godziny.
Gruszki, jeśli są małe, można też suszyć pokrojone w ósemki, ale wtedy czas suszenia ulegnie wydłużeniu. Po ususzeniu owoce powinny być miękkie i elastyczne, przesuszone nie będą tak smaczne. Suszone gruszki i jabłka szybko chłoną wilgoć, dlatego należy je przechowywać w szczelnych pojemnikach.

Chipsy gruszkowe - zdrowa suszona przekąska

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: