Konfitura z arbuza

Konfitura z arbuza 

i galaretka z arbuza czyli egzotyka w słoikach

Konfitura z arbuza lub galaretka z arbuza to doskonały sposób na egzotyczne przetwory. Konfiturę z arbuza można zrobić w dwóch wariantach - z miąższu lub z białej części skórki. Każda z nich ma zdecydowanie inny smak, ale obie są pyszne.
Przetwory z arbuza mają tę zaletę, że można je przygotować niemal przez cały rok. Z oczyszczonego z pestek miąższu robimy dżem arbuzowy, galaretkę lub konfitury.  Czasem dodajemy do nich też inne owoce. Z białej części można przygotować marynowane skórki arbuza lub konfitury ze skórki arbuza.

Pierwszy przepis na konfitury z arbuza z którego korzystałam pochodził z książki o wypieku chleba i dotyczył przygotowania ich właśnie w automacie do chleba. Dla nas ten wariant okazał się jednak zbyt słodki, więc po kilku próbach nieco go zmodyfikowałam, zmniejszając ilość cukru i dodając ekstrakt z wanilii.
Konfitura z miąższu arbuza dobrze komponuje się z czerwonymi porzeczkami, malinami lub kwaśnymi jabłkami np. szara reneta i jest świetnym dodatkiem do gofrów, lodów i innych deserów.

Jeśli będziecie przygotowywać konfitury z arbuza,  dżem z arbuza lub galaretkę nie wyrzucajcie skórki - to najbardziej wartościowa część tego owocu.
Przepisy na przetwory z arbuza znajdziecie na dole postu


Konfitura z arbuza lub galaretka z arbuza - składniki

na poniższe proporcje potrzebujemy arbuza o wadze około 2,5 do 3 kg
 • 1,3 kg oczyszczonego z pestek miąższu arbuza (tylko czerwona część)
 • 600 g cukru żelującego (można zastąpić zwykłym cukrem wymieszanym z żelfixem lub dżemixem)
 • sok z jednej cytryny
 • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub laska wanilii
 • opcjonalnie 200 g czerwonych porzeczek albo malin albo duże winne jabłko
Wielokrotnie pisałam już na blogu o ekstrakcie z wanilii produkowanym przez firmę Eurovanille. W mojej opinii(i bynajmniej nie jest to reklama) to najlepszy z dostępnych w Polsce produktów. Można go kupić m.in. w sklepie internetowym Kuchnie Świata.

Jak zrobić konfitury z arbuza lub galaretkę z arbuza

Arbuza kroimy, wydrążamy czerwony miąższ i oczyszczamy go z pestek. Kroimy na kawałki (można też zmiksować, w ten sposób powstanie galareta arbuzowa). Teraz możemy dodać porzeczki albo maliny lub zmiksowane jabłko, albo pominąć ten etap. Całość umieszczamy w płaskim rondlu, dodajemy ekstrakt waniliowy, sok z cytryny i cukier żelujący. Wszystko razem mieszamy i gotujemy około 5 minut. Gorące konfitury przekładamy do czystych wyparzonych słoików o pojemności około 200-250 ml i pasteryzujemy około 10 minut od chwili zagotowania wody. Po pasteryzacji słoiki odwracamy do góry dnem i pozostawiamy do czasu aż wystygną.

Konfitury z arbuza lub galaretka z arbuza w automacie do pieczenia chleba - składniki

 • 500 g oczyszczonego z pestek miąższu arbuza (tylko czerwona część)
 • 350 g cukru żelującego
 • 100 ml soku jabłkowego
 • sok z jednej cytryny
 • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego lub 1 małe opakowanie cukru waniliowego
 • opcjonalnie 150 g malin

Przygotowanie konfitury z arbuza lub galaretki z arbuza w automacie do chleba

Arbuza kroimy, wydrążamy czerwony miąższ i oczyszczamy go z pestek. Kroimy na kawałki (można też zmiksować, w ten sposób powstanie galareta arbuzowa). Cytrynę myjemy obieramy ze skórki, dzielimy na cząstki i usuwamy pestki. Owoce przekładamy do formy do pieczenia chleba, dodajemy cukier, ekstrakt waniliowy i sok jabłkowy. Ustawiamy program "dżem" lub "konfitury" (nazwy programu mogą się różnić w zależności od modelu). Po zakończeniu programu gorące konfitury lub galaretkę przekładamy do czystych wyparzonych słoików o pojemności około 200-250 ml i pasteryzujemy około 10 minut od chwili zagotowania wody. Po pasteryzacji słoiki odwracamy do góry dnem i pozostawiamy do czasu aż wystygną.

Przepisy na przetwory z arbuza

Marynowane skórki arbuza
Tradycyjne pikle  z arbuza

Przygotowana z dodatkiem czerwonej porzeczki konfitura z arbuza

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: