AeroPress co to jest i jak zaparzyć w nim kawę

AeroPress - co to jest i jak zaparzyć w nim kawę 

  alternatywne metody parzenia kawy


AeroPress to jedna z najmłodszych, alternatywnych metod parzenia kawy, umożliwiająca uzyskanie ciekawego smaku i aromat porannej "małej czarnej". Jeśli filiżanka kawy jest tym, bez czego nie potraficie się rano obejść, a jednocześnie jesteście głodni nowych kawowych doznać, ten artykuł jest dla Was.

Prezentując alternatywne metody parzenia kawy skoncentrowałam się głównie na sprzęcie, którego cena nie wywołuje zawału serca, nie przyprawia o zawrót głowy i nie zmusza do brania pożyczki w banku. Będzie więc w miarę niedrogo, ale za to bardzo kawowo.
Każdy z nas przygotowuje kawę inaczej - my najczęściej parzymy ją w ekspresie kolbowym, tygielku, AeroPressie lub we french pressie, ale są też osoby, które wybierają inne alternatywne metody parzenia kawy: chemeks lub dripp.
Sposób parzenia ma ogromny wpływ na smak naparu, który otrzymamy - w tym jego intensywność i zawartość kofeiny.
Na blogu znajdziecie już informacje o kilku z nich - poniżej podaję odsyłacze do odpowiednich artykułów:
Drip - co to jest i jak zaparzyć w nim kawę
French press - co to jest i jak zaparzyć w nim kawę

W każdym z tych urządzeń otrzymamy kawę o nieco innym smaku. Nie da się polecić i wybrać tego  jedynego najlepszego rodzaju zaparzacza - każdy z nich ma swoje plusy i minusy i każdy z nas ma inne preferencje.
Moim zdaniem na początek kawowej przygody dobrym rozwiązaniem są właśnie wspomniane wyżej drip, prasa francuska oraz bardzo prosty w obsłudze aeropress, które pozwalają na przygotowanie kawy według własnego przepisu. Osobiście każdą nową kawę parzę na kilka sposobów i porównuje jej smak i aromat, aby wybrać najlepszą dla mnie metodę parzenia.


AeroPress co to jest 

AeroPress - proste urządzenie przypominające wyglądem strzykawkę wynalezione zostało stosunkowo niedawno, bo w 2005 roku przez Alana Adlera. Składa się z tłoczka, cylindra, sitka, mieszadła. W zestawach są też zazwyczaj miarka do kawy, lejek i papierowe filtry.
Jedną z zalet AeroPressu jest prostota obsługi, drugą możliwość zabrania go ze sobą i zaparzenia ulubionej kawy, wszędzie tam gdzie nie możemy zabrać naszego ekspresu do kawy.
Nie musimy się też obawiać, że sprzęt szybko się zniszczy - wykonany z odpornego na uszkodzenia tworzywa, a przy tym mały i lekki nie stwarza problemów w transporcie.
AeroPress jest połączeniem trzech sposobów parzenia kawy: metody przelewowej, tradycyjnego ekspresu i zaparzacza do kawy czyli french pressu.
Wszystkie powyższe zalety czynią z AeroPressu doskonały prezent dla prawdziwych miłośników kawy.

Jaka kawa do AeroPressu

Wielu baristów uważa, że do parzenia w AeroPressie najlepsze są jasno palone kawy jednorodne (np. arabiki). Jednak w tym przypadku najlepiej kierować się własnymi preferencjami, eksperymentując zarówno z gatunkami kawy, stopniem palenia, jak i czasem parzenia i temperaturą wody.

Jak zaparzyć kawę w AeroPress

Istnieją dwie metody parzenia kawy w AeroPressie - tradycyjna i odwrócona tzw. invert.

Parzenie kawy w AeroPressie metodą tradycyjną

Sitko z papierowym filtrem umieszczamy na cylindrze, przepłukujemy go gorącą wodą, aby usunąć ewentualny smak papieru i ustawiamy na naczyniu do którego będziemy przeciskać kawę.
Wsypujemy około 16-20 gramów, najlepiej świeżo zmielonej, kawę do komory Aeropressa.
Woda w czajniku doprowadzamy do wrzenia, po czym pozwalamy jej ostygnąć przez około 30-45 sekund. Do komory AeroPressa wlewamy najpierw 50 ml wody, odczekujemy 30 sekund, dodajemy pozostałe 200 ml wody i pozwalamy kawie parzyć się przez 1 do 2 minut. Możemy ją też delikatnie zamieszać, aby uzyskać bardziej intensywny smak i większą moc naparu.
Teraz na cylinder zakładamy tłok i delikatnie jednostajnym ruchem dociskamy, do chwili gdy usłyszymy charakterystyczny syk. Odkładamy wówczas AeroPress i możemy delektować się naszą kawą.

Parzenie kawy w AeroPressie metodą odwróconą

Aby zaparzyć w AeroPressie kawę metodą odwróconą najpierw do cylindra wkładamy tłoczek, a następnie wsypujemy około 16-22 gramów zmielonej kawy. Kawę w AeroPressie zalewamy 50 ml gorącej wody o temperaturze około 86-94 stopni, czekamy 30 sekund,  dodajemy pozostałe 200 ml wody i czekamy kolejne 60-90 sekund. Zakładamy sitko z zamocowanymi filtrem, który najpierw musimy przepłukać gorącą wodą. Ustawiamy AeroPress na kubku lub dzbanku i spokojnym jednostajnym ruchem przeciskamy kawę


Zdjęcie obrazujące parzenie kawy metodą odwróconą pochodzi ze strony www.konesso.pl

AeroPress co to jest i jak zaparzyć w nim kawę

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: