Papryka Aleppo - co to jest

Papryka Aleppo - co to jest i do czego stosować

Papryka Aleppo znana jest także jako Aleppo pepper, papryka halab, czerwony pieprz turecki i pul biber


Skąd pochodzi papryka Aleppo

Nazwa - papryka Aleppo - pochodzi od leżącego w północnej Syrii miasta Aleppo (po arabsku Halab), ale ze względu na trwający tam konflikt zbrojny głównym producentem Aleppo pepper jest aktualnie Turcja. Pod koniec okresu dojrzewania papryki Aleppo przybierają ciemno czerwony, burgundowy kolor, częściowo wysychają, pękają i tracą nasiona. Następnie w procesie produkcji są grubo mielone lub kruszone.

Do czego stosować paprykę Aleppo

Aleppo pepper jest popularną w krajach śródziemnomorskich i na Bliskim Wschodzie  przyprawą, tradycyjnie stosowaną do doprawiania zup, mięsa, fasoli, sałatek i marynat, może być jednak traktowana jako zamiennik czerwonej ostrej papryki papryki. 
Pieprz Aleppo można stosować do aromatyzowania oleju lub oliwy, jako dodatek do wszelkiego rodzaju dipów i sosów sałatkowych, a także grillowanych mięs (zwłaszcza steków i filetów drobiowych), warzyw, ryb i kebabów.
Paryka Aleppo jest także składnikiem wielu mieszanek przeprawowych m.in. takich jak pasta paprykowa muhammara i za'atar
Już niewielki dodatek papryki z Aleppo nadaje potrawom charakterystyczny śródziemnomorski aromat.

Jak smakuje papryka Aleppo

Papryka Aleppo jest o ponad połowę mniej ostra niż pieprz cayenne, ale znacznie bardziej aromatyczna. Podobnie jak sól, papryka Aleppo, jest doskonałym wzmacniaczem smaku. Ma około 10 000 stopni w skali Scoville'a. Dla porównania słodka papryka ma zero stopni, natomiast papryka Jalapeño, papryka węgierska czy przyprawa tabasco mają od 2800 do 8000 stopni, a pieprz cayenne od 30000 do 50000 stopni w skali Scoville'a.
Smak papryki Aleppo charakteryzują łagodne, słodkawe owocowe nuty wzbogacone lekko wyczuwalnym aromatem kuminu i suszonych pomidorów. Aleppo pepper ma również słony posmak, ponieważ sól jest stosowana w procesie suszenia.

Czym zastąpić paprykę Aleppo

Paprykę Aleppo można zastąpić mieszając w równych proporcjach słodką sproszkowaną paprykę i pieprz cayenne.

Gdzie kupić Aleppo pepper

Najprościej... w sklepach internetowych lub sklepach z arabską żywnością

Jak przechowywać paprykę Aleppo

Podobnie jak inne suche przyprawy Aleppo pepper powinien być przechowywany w suchym, zaciemnionym miejscu w szczelnie zamkniętym słoiczku i z daleko od źródeł ciepła.

Papryka Aleppo - co to jest
Na zdjęciu powyżej, które nie jest mojego autorstwa, na pierwszym planie papryka Aleppo, z tyłu zielony za'atar

Komentarze

 1. Pierwszy raz słyszę o tej papryce. Ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardziej znana jest jako czerwony pieprz turecki albo pul biber

   Usuń
  2. Zatem pul biber i aleppo to jest ta sama papryka? Ta pierwsza jest już dość łatwo dostępna w internetowych i stacjonarnych sklepach z kręgu arabskiego, natomiast na nazwę "aleppo" natykam się raz po raz w przepisach anglojęzycznych. I myślałam przy tym, że nie da się jej zdobyć:) Ale jeśli to jest to samo, to kompletnie zmienia postać rzeczy!

   Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: