TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Nalewka z czerwonych porzeczek

Nalewka z czerwonych porzeczek

Domowa nalewka porzeczkowa. 

Nalewka z czerwonych porzeczek, to wyjątkowo smaczny trunek, ale też skuteczny środek wzmacniający organizm. Późną jesienią i zimą nalewka porzeczkowa jest prawdziwym skarbem naszej spiżarni, rozgrzeje, poprawi nastrój i pomoże na wiele dolegliwości. Zanim jednak będziecie mogli się przekonać, jak sprawdza się przepis na nalewkę, musicie uzbroić się w cierpliwość, bo nalewka z czerwonej porzeczki powinna dojrzewać pół roku. Mimo długiego czasu oczekiwania, warto ją zrobić.
Polecam też galaretkę z arbuza i czerwonych porzeczek

Każdy miłośnik nalewek ma swoje własne, wypróbowane przepisy. My zazwyczaj przygotowujemy dwie wersje nalewki z czerwonych porzeczek - jedną na owocach, drugą ze świeżo wyciśniętego soku. Oba przepisy na porzeczkówkę znajdziecie poniżej. Żeby uzyskać nieco ciemniejszy kolor, można dodać kilka wydrylowanych wiśni.

Nalewka z czerwonych porzeczek, podobnie jak dobra wiśniówka, pomaga w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego.

Nalewka z czerwonej porzeczki - na co pomaga

Porzeczkówka  jest szczególnie polecana w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego, ponieważ przyśpiesza regenerację organizmu. Ze świeżych liści czerwonej porzeczki przygotowuje się nalewkę na nadkwasotę. Nalewka z soku czerwonej porzeczki pomaga na zaburzenia trawienia, stosowana jest też jako środek wykrztuśny w nieżytach górnych dróg oddechowych i zapaleniu gardła. Czerwone porzeczki mają również działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Nalewka z czerwonych porzeczek – przepis

 • 1 kg czerwonych porzeczek
 • 500 ml spirytusu 95%
 • 200 ml wody
 • 500 g cukru białego lub trzcinowego
 • opcjonalnie kilka - kilkanaście wiśni bez pestek
 • 2-3 goździki
 • 1 laska cynamonu - około 5 cm kawałek

Nalewka z czerwonych porzeczek – jak zrobić

Spirytus mieszamy z wodą. Czerwone porzeczki myjemy, oczyszczamy gałązek i wsypujemy do słoja. Dodajemy cynamon, goździki i ewentualnie kilkanaście wypestkowanych wiśni. Owoce zalewamy alkoholem, zakręcamy słój i odstawiamy w nasłonecznione miejsce na 6 do 8 tygodni. Po tym czasie zlewamy alkohol i odstawiamy w ciemne miejsce.
Owoce zasypujemy cukrem,  odstawimy na 10-14 dni i codziennie potrząsamy słojem, aby cukier całkowicie się rozpuścił. Powstały z owoców i cukru syrop zlewamy i dodajemy do alkoholu. Nalewkę z czerwonych porzeczek filtrujemy przez kilkukrotnie złożoną gazę lub filtry do kawy,  rozlewamy do butelek i odstawiamy w ciemne miejsce na 6 miesięcy, chociaż moim zdaniem nalewka porzeczkowa najlepsza jest po roku leżakowania.
Pozostałe z nalewki owoce możemy wykorzystać jako dodatek do lodów, ciast lub deserów.

Nalewka-z-czerwonych-porzeczek
Nalewka porzeczkowa na soku z czerwonych porzeczek z cynamonem

Nalewka z soku z czerwonych porzeczek

Jeśli dysponujecie sokowirówką lub wyciskarką, możecie zrobić nalewkę z soku czerwonej porzeczki. Przepis na nalewkę z soku porzeczkowego jest bardzo podobny, do tego na owocach.

Nalewka z soku czerwonych porzeczek – przepis 

 • 1 litr soku z czerwonych porzeczek 
 • 1 litr spirytusu 95% 
 • 750 ml wody 
 • 750 g cukru białego lub trzcinowego
 • 100 g rodzynek
 • 2-3 goździki 
 • 1 laska cynamonu - około 5 cm kawałek 

Nalewka z soku czerwonych porzeczek - jak zrobić

Cukier rozpuszczamy w gorącej wodzie i odstawiamy do wystygnięcia. Do zimnego syropu cukrowego dodajemy wyciśnięty sok porzeczkowy, alkohol,  rodzynki, cynamon i goździki. Mieszamy i odstawiamy na 6 miesięcy, po czym filtrujemy przez gazę lub filtry do kawy, rozlewamy do butelek i i odstawiamy w ciemne miejsce na minimum pół roku.

Nalewka-z-czerwonych-porzeczek
Nalewka z czerwonych porzeczek

Komentarze