Kimchi z ogórków

Kimchi z ogórków

Prosty przepis na małosolne ogórki po koreańsku. 

Kimchi z ogórków jest najłatwiejszym koreańskim kimchi, jakie możesz zrobić w domu. W oryginale ogórkowe kimchi  nazywa się oi kimchi i jak każda azjatycka sałatka z ogórka z imbirem ma wiele wariantów. Przepis na kimchi z ogórków czyli małosolne ogórki po koreańsku jest bardzo prosty, ale robiąc zakupy pamiętaj, że ogórki do kimchi powinny być jak najświeższe. W sezonie ogórkowym, przygotowuję kimchi z ogórków gruntowych, ale zimą też można je zrobić z dostępnych w sklepach ogórków szklarniowych. 

Koreańskie kimchi z ogórka pasuje do każdego pieczonego lub grillowanego mięsa, a po przygotowaniu możesz je przechowywać w lodówce nawet do 7 dni. Na wszelki wypadek  na końcu przepisu znajdziesz zamienniki poszczególnych składników. 

kimchi-z-ogorkow
Koreańskie kimchi z ogórków możesz podać do pieczonego i grillowanego mięsa. Słowo kimchi oznacza sfermentowane lub ukiszone warzywa.

Kimchi z ogórków

  • 4-6 ogórków gruntowych, to około 0,5 kg,
  • 1 łyżka gruboziarnistej soli morskiej,
  • 1 mała marchewka,
  • 2-3 cebule dymki, biała i zielona część lub pęczek grubego szczypiorku
  • pasta do kimchi - wymieszaj wszystkie składniki
    • 2 łyżki koreańskiej papryki gochugaru
    • 2 duże ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
    • 1 łyżeczka startego na tarce świeżego imbiru,
    • ćwierć czerwonego jabłka startego na tarce,
    • 1 łyżka miodu lub cukru 
    • 1 łyżka sosu rybnego, 
    • opcjonalnie prażone nasiona sezamu.

Przepis na ogórkowe kimchi 

1. Przekrój ogórki wzdłuż na 4 części, a następnie pokrój  na kawałki o długości około 2 - 3 cm, tak jak pokazałam na zdjęciu poniżej. Marchewkę pokrój na "zapałki" o takiej długości, jak kawałki ogórka. Na taką samą długość pokrój szczypiorek. Jabłko zetrzyj na tarce. 

kimchi-z-ogorkow

2. Przełóż ogórki na sitko, posyp równomiernie solą, wymieszaj i odstaw na 20-30 minut, aby pozbyć się nadmiaru wody.  

3. Wymieszaj razem składniki na pastę do kimchi - starte jabłko, imbir, czosnek, miód lub cukier, sos rybny i paprykę gochugaru.

3. Umieść ogórki w misce.  Dodaj pastę kimchi i delikatnie wymieszaj. Dodaj marchewkę i szczypiorek i ponownie wymieszaj. Pozostaw kimchi ogórkowe na kilka godzin lub na całą noc w temperaturze pokojowej, a następnie przykryj i wstaw do lodówki.

4. Ogórkowe kimchi jest gotowe do zjedzenia już po 4-5 godzinach, ale najlepiej smakuje schłodzone następnego dnia. Możesz je przechowywać w lodówce do tygodnia. 

Czym zastąpić paprykę gochugaru i inne składniki kimchi 

  • Papryka gochugaru nazywana koreańskim chili tradycyjnie wytwarzana jest z suszonych na słońcu koreańskich czerwonych papryczek zwanych taeyang-cho. Ma intensywny ciemnoczerwony kolor i złożony smak z pikantnym, słodkim i lekko dymnym akcentem. Gochugaru jest niezbędnym składnikiem w koreańskiej kuchni. W Polsce można ją kupić w sklepie internetowym Kuchnie Świata. W ostateczności możesz ją zastąpić niżej podanymi substytutami, ale pamiętaj, że smak będzie nieco inny.
      • Mielone papryczki chipotle - powstają przez zmielenie wędzonych suszonych papryczek jalapeno i mają podobny do gochugaru wędzony posmak
      • Pieprz kajeński w płatkach - konsystencją przypomina paprykę gochugaru i jest używany w wielu koreańskich potrawach, dzięki czemu uzyskasz podobny smak. 
  • Azjatyckie gruszki lub jabłka w przepisach na kimchi pojawia się dość często, ale kupienie ich w Polsce nie jest łatwe. Moim zdaniem doskonale zastępują je Jabłka Grójeckie takich odmian jak Jonaprince lub Red Delicius, bez problemu kupisz je w większości marketów. Na stronie www.jablkagrojeckie.pl znajdziesz więcej informacji o poszczególnych odmianach. Jabłek Grójeckich nie musisz nawet obierać, wystarczy że dokładnie je umyjesz. Ponadto w skórce i bezpośrednio pod nią znajduje się najwięcej witamin i przeciwutleniaczy. 
  • Szczypiorek - w Korei do tego kimchi używa się najczęściej szczypiorku czosnkowego, ale z powodzeniem możesz go zastąpić szczypiorkiem z cebuli dymki.
  • Sos rybny - kupisz w większych marketach, możesz go też zastąpić jasnym sosem sojowym.

Przepisy na ogórki

tradycyjne ogórki małosolne
sałatka Muminków na zimę.

kimchi-z-ogorkow
Jeśli spodobał ci się przepis na kimchi z ogórków, to mam nadzieję, że zostawisz komentarz. Podziel się tym przepisem w mediach społecznościowych i nie zapomnij oznaczyć nas tagiem #czteryfajery. 
Kimchi z ogórków.

Komentarze

  1. Wszystko mam i dziś nastawiam. Pyvhotka☺️

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny przepis. Zgarniam całą miskę...

    OdpowiedzUsuń
  3. Widzialam te ogorki w ostatnia niedziele w ruskim sklepie ,ale szkoda mi bylo wydac 7 dolarow za niecale pol kilo.Postanowilam poszukac w internecie przepisu i sama ja zrobic.Najfajniejsze jest to ,ze przepis sam mnie znalazl.Czyz zycie nie jest cudowne?

    OdpowiedzUsuń
  4. Robiłam ogórki po koreańsku ale nie w taki sposób. Muszę wykorzystać ten patent.

    OdpowiedzUsuń
  5. Chyba najlepsza forma wykorzystania ogórków :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Muszę zagłębić się w przepis i chyba zrobię. Chodzę mi cały czas po głowie...

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak można je przechować w słoiku na zimę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, sałatki z tego przepisu nie da się przechować przez zimę.

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: