Korzenne powidła śliwkowe z migdałami

Korzenne powidła śliwkowe z migdałami

do naleśników, gofrów, lodów
do jogurtu, musli i nocnej owsianki
do wszystkiego, co tylko sobie zamarzycie.

Korzenne powidła śliwkowe z migdałami

Korzenne powidła śliwkowe z migdałami. Pachnące pierwszymi powiewami jesiennego wiatru, przepełnione aromatem orientalnych przypraw - goździków, gałki muszkatołowej i kory cynamonowej. Pyszne, odpowiednie na każdą porę roku. Naturalnie słodkie, bez dodatku cukru i zagęszczaczy. Wolno smażone przez wiele, wiele godzin.
W naszym zabieganym świecie korzenne powidła śliwkowe z migdałami stają się rarytasem, którego nic nie zastąpi.
Pozwólcie sobie na tę odrobiną luksusu

Gęste, aromatyczne, powidła śliwkowe z migdałami  to nie mazidło, które kupujemy w marketach. To prawdziwe smak dojrzewających w słońcu śliwek i magiczny zapach korzennych przypraw.


Korzenne powidła śliwkowe z migdałami

Korzenne powidła śliwkowe z migdałami - składniki

  • 2,5 kg bardzo dojrzałych śliwek węgierek
  • 1 laska cynamonu (około 5 cm)
  • 7 sztuk goździków
  • szczypta gałki muszkatołowej
  • 150 g migdałów lub orzechów laskowych obranych ze skórki 
  • kilka łyżek wody lub soku pomarańczowego
  • w ostateczności, jeśli lubicie bardzo słodkie przetwory na ostatnim etapie smażenia możecie dodać cukier
  • duży rondel z grubym dnem albo wolnowar, drewniana łyżka do mieszania powideł i bardzo dużo cierpliwości. 
Uwaga: Migdały najłatwiej obrać, jeśli przed dodaniem do powideł namoczymy je przez około 10 minut we wrzącej wodzie.

Ile śliwek zmieści się w wolnowarze - wskazówki dla użytkowników wolnowarów 

Do wolnowaru marki Crock-Pot o pojemności 4,7 litra mieści się około 2,5 kg śliwek, a w wolnowarze o pojemności 5,7 litra możemy jednorazowo przygotować powidła z około 3 kg śliwek. Jeśli wszystkie śliwki nie zmieszczą się od razu do misy wolnowaru, to pozostałe można dorzucić po około dwóch godzinach. Nie wpływa to na smak i konsystencje korzennych powideł śliwkowych z migdałami. Przepis dla użytkowników wolnowarów znajdziecie na końcu tego artykułu

Korzenne powidła śliwkowe z migdałami

Jak zrobić korzenne powidła śliwkowe z migdałami

Śliwki umyć, usunąć ogonki, wypestkować i umieścić w dużym, szerokim rondlu z grubym dnem. Im większa średnica rondla, tym większa powierzchnia parowania. Dodać kilka łyżek wody lub soku pomarańczowego i ustawić garnek na jak najmniejszym ogniu. Po około 30-40 minutach śliwki zaczną puszczać sok. Dodajemy wówczas cynamon, goździki i szczyptę gałki muszkatołowej. Pierwszego dnia śliwki podgrzewamy przez około 3 - 4 godziny, od czasu do czasu mieszając. Zestawiamy z ognia i odstawiamy w chłodne miejsce do następnego dnia.

Następnego dnia ponownie smażymy śliwki na malutkim ogniu przez 3-4 godziny. Powidła będą stawały się coraz gęstsze i wymagały więcej uwagi i częstszego mieszania. Po około 4-5 godzinach zestawiamy powidła z ognia i odstawiamy do następnego dnia w chłodne miejsce.

Trzeciego dnia do powideł dodajemy obrane ze skórki migdały. To już ostatni etap smażenia korzennych powideł śliwkowych z migdałami. Trzeba je wówczas dość często mieszać i zwracać uwagę czy nie przywierają do dna garnka. Jeśli zdarzyłoby się, że powidła przywarły musimy je przełożyć do innego garnka uważając, aby nie zebrać przypalonej warstwy.
Smażymy do chwili, kiedy masa będzie na tyle gęsta, że nabrane na łyżkę powidła nie będą spływały, tylko spadały płatami do garnka. Gorące powidła przekładamy do czystych, wyparzonych słoików, natychmiast zakręcamy, odstawiamy do góry dnem i zostawiamy w tej pozycji do ostygnięcia.

Jak zrobić korzenne powidła śliwkowe z migdałami w wolnowarze

Śliwki umyć, oczyścić z ogonków, wypestkować i wsypać do misy wolnowaru, dodajemy 2-3 łyżki wody lub soku z pomarańczy. Ustawiamy opcję Low i czas 10 godzin. Po trzech - czterech godzinach uchylamy pokrywę, aby woda mogła odparowywać i dodajemy cynamon, goździki oraz szczyptę gałki muszkatołowej. Po dziesięciu godzinach wyłączamy wolnowar, zdejmujemy pokrywę i pozostawiamy powidła w chłodnym miejscu do następnego dnia. Drugiego dnia ustawiamy wolnowar na opcję High i czas 8 godzin. Pokrywę pozostawiamy uchyloną, dodajemy obrane ze skórki migdały i co dwie trzy godziny mieszamy powidła. Jeśli są zbyt rzadkie wydłużamy czas odparowywania, czasami nawet o kilka godzin.  Gorące powidła przekładamy do czystych, wyparzonych słoików, natychmiast zakręcamy, ustawiamy do góry dnem i pozostawiamy w tej pozycji do ostygnięcia.

Wersja przyśpieszona przepisu na korzenne powidła śliwkowe z migdałami z wolnowaru

Umyte, pozbawione pestek i ogonków śliwki wrzucić do misy wolnowaru, dodać 2-3 łyżki wody lub soku pomarańczowego. Ustawić opcję High i czas 17-18 godzin. Po trzech godzinach uchylić pokrywę, aby woda mogła odparowywać i dodać cynamon, goździki i gałkę muszkatołową. Po około 9 godzinach od chwili uruchomienia wolnowaru dodać migdały i mniej więcej co dwie godziny zamieszać powidła. Gorące powidła przełożyć do czystych, wyparzonych słoików, natychmiast zakręcić, stawiać do góry dnem i zostawić w tej pozycji do całkowitego wystygnięcia.

Korzenne powidła śliwkowe z migdałami

Korzenne powidła śliwkowe z migdałami

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: