Kawa marocchino

Caffe marocchino 

Włoska kawa z czekoladą i mleczną pianką


Kawa marocchino, dość popularna we Włoszech, jest stosunkowo rzadko serwowana w polskich kawiarniach. Włoscy bariści potrafią stworzyć z niej prawdziwe dzieła sztuki i to nie tylko pod względem smaku, ale i wyglądu.
Kawa marocchino składa się z kilku, wyraźnie widocznych, warstw. Na samym dole znajduje się czekolada lub, w niektórych regionach Włoch, gęste kakao. Środkowa warstwa to mocne, słodkie espresso, a na samej górze spienione mleko, często oprószone gorzkim kakao. W mieście Alba, gdzie ma swoją siedzibę firma Ferrero zamiast czekolady, na samym dole umieszcza się nutellę. Caffe marocchino serwowana jest w małych przezroczystych szklaneczkach lub pucharkach. Patrząc na nią trudno czasami stwierdzić czy to jeszcze kawa czy może już deser.

Kawa marocchino, określana czasami błędnie jako kawa marokańska z Marokiem, oprócz nazwy, ma niewiele wspólnego. Powstała w Bar Carpano we włoskiej Aleksandrii. W pierwszej połowie XX wieku, naprzeciwko baru, znajdowała się siedziba włoskiej firmy produkującej kapelusze -  Borsalino. Kapelusze Borsalino miały w środku pasek wykonany z najwyższej jakości koziej lub owczej skóry, zwanej marocchino, a że kolor kawy był bardzo podobny do koloru skóry wykorzystywanej do produkcji pasków w kapeluszach, stąd jej nazwa - caffe marocchino.

We Włoszech, w zależności od regionu kawa marocchino  ma różne nazwy. W Piemoncie nazywana jest marocchino lub, znacznie rzadziej,  bicerin. W niektórych rejonach na południu nazywa się vetrino. Czasami kawa marocchino jest przygotowywana przez wylewanie najpierw spienionego mleka, a następnie kawy.

Kawa marocchino

 składniki na jedną porcję
  • jedna porcja espresso
  • 1-2 łyżki rozpuszczonej gorzkiej lub deserowej czekolady 
  • około 100 mililitrów mleka o zawartości tłuszczu 3,2% lub więcej
  • cukier do smaku
  • dobrej jakości kakao np. Van Houten (dostępne m.in. w sklepie Kuchnie Świata)

Przepis na kawę marocchino

Szklaną filiżankę, szklaneczkę lub pucharek ogrzać przez trzy minuty gorącą wodą. Wylać wodę i ewentualnie oprószyć ścianki kakao lub startą czekoladą. Na dno wlać od 15 do 30 ml (1 lub 2 łyżki stołowe) rozpuszczonej czekolady (można poczekać, aż stężeje w filiżance).
Zaparzyć mocne espresso i posłodzić do smaku. Espresso wlać cienkim strumieniem (tak, aby nie wymieszało się z czekoladą)  do filiżanki i oprószyć jego powierzchnię niewielką ilością kakao. Na warstwę espresso nałożyć za pomocą łyżeczki spienione mleko, aż filiżanka będzie pełna i ewentualnie także oprószyć kakao lub startą czekoladą

Kawa marocchino

Kawa marocchino

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: