Zalewajka

Zalewajka

Przepis na żurek z grzybami i ziemniakami.

Zalewajka przepis na żurek z grzybami i ziemniakami. Zalewajka łódzka to zupa bieda z okolic Łodzi, naszego rodzinnego miasta. Tradycyjna zalewajka tak, jak kapuśniak z kiszonej kapusty podawana jest w naszym regionie w każdym domu. Tania, ale smaczna i pożywna zalewajka, nie była może daniem przeznaczonym na stoły zamożnych fabrykantów, ale ludzie stojący nieco niżej w łódzkiej hierarchii jej smak znają od XIX wieku. I jak to bywa z różnymi bieda zupami, zupa zalewajka stała się w pewnym momencie skarbem narodowym. Jeśli ktoś nie wie co to jest krańcówka, migawka czy angielka, nie chodzi "na pieszo" i nie jadł zalewajki, to na pewno nie jest prawdziwym Łodzianinem. Przepis na zalewajkę mojej babci jest naszym zdaniem najlepszy. Pewnie dlatego, że babcia zawsze gotowała z sercem. Nie używała gotowców, nie robiła niczego "na szybko" - wszystko miało swój czas i miejsce. Oboje jesteśmy Łodzianami, kochamy tę naszą "wioskę z tramwajami", stare Bałuty i "Limankę".  Kochamy też zalewajkę przepis, który i Tobie się spodoba. Jestem pewna, że tradycyjna zalewajka na stałe zagości w Twoim domu. zasmakuje.

W styczniu 2008 roku zupa zalewajka łódzka została wpisana na listę produktów tradycyjnych.

Zalewajka
Zalewajka przepis mojej babci na żurek z grzybami i ziemniakami z okolic Łodzi.

Zakwas na zupę zalewajka

nastawiamy 3-4 dni wcześniej, w ostateczności możecie dodać zakwas z butelki, kupiony w dobrej sprawdzonej piekarni
moja szklanka ma 250 ml pojemności
  • 2 szklanki przegotowanej, ciepłej wody
  • 3 łyżki mąki razowej żytniej lub pszennej
  • skórka odkrojona z 1 kromki chleba razowego
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 listki laurowe
  • 4 ziarenka ziela angielskiego

Czosnek obieram i kroję na pół. Do słoika wlewam wodę, dodaję czosnek, przyprawy, skórkę z chleba i mąkę. Mieszam, przykrywam ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce na 3-4 dni. Raz dziennie mieszam zawartość słoika.

Zalewajka przepis

Ta łatwa, kremowa zupa jest jednym z najpopularniejszych przepisów na blogu Cztery Fajery. Jeśli jeszcze tego nie próbowałaś, to serdecznie polecam.

  • cały zakwas lub około 0,5 litra zakwasu z piekarni
  • około 1,5 litra wody
  • 5-6 średnich ziemniaków
  • kilka kawałków suszonych grzybków
  • około 25 dag słoniny albo wędzonego boczku lub swojskiej kiełbasy, albo wszystkiego po trochu
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 kulki ziela angielskiego
  • 1 płaska łyżka majeranku 
  • kilka ziarenek czarnego pieprzu
  • 2 liście laurowe
  • sól i pieprz do smaku
  • opcjonalnie 3-4 łyżki śmietany do zabielenia
Zalewajka

Zalewajka jak zrobić

1. Grzyby myję, zalewam niewielką ilością wody i odstawiam na około godzinę. Namoczone grzyby kroję na mniejsze kawałki. Ziemniaki obieram i kroję w kostkę. Cebulę i czosnek drobno siekam.

2. W dużym garnku gotuję wodę. Dodaję pokrojone grzyby i ziemniaki, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w ziarnach i sól do smaku. Gotuję około 15 minut.

3. Słoninę (albo boczek lub kiełbasę) kroję w kostkę i podsmażam na patelni. Kiedy wytopi się trochę tłuszczu dodaję posiekaną cebulę i smażę, aż się zeszkli. Na koniec dodaję posiekany czosnek i smażę jeszcze około pół minuty.

4. Podsmażoną wędzonkę dodaję do zupy. Kiedy ziemniaki są już miękkie, wlewam zakwas i doprowadzam na chwilkę do wrzenia. Zmniejszam płomień, doprawiam do smaku solą, pieprzem i roztartym w dłoniach majerankiem.

Udostępnij przepis na zalewajkę

Spodobał Ci się przepis na tradycyjną zalewajkę z grzybami i ziemniakami ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

Zalewajka
 Zalewajka

Komentarze

  1. Bo jak ktoś gotuje sercem to musi być najlepsza na świecie. Jeszcze nigdy takiej zalewajki nie jadłam. Chętnie przygotuję dla swojej rodzinki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zalewajka babci musi być najlepsza. Wpraszam się!

    OdpowiedzUsuń
  3. Zalewajkę kocham nasza zagłębiowska. Ale chętnie wypróbuje i te łódzka.

    OdpowiedzUsuń
  4. Moja babcia dodawała dwie łyżeczki chrzanu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: