TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza

Porównanie modeli Roger i Roger 2 Stadler Form.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza zastanawialiśmy się po raz pierwszy niemal 3 lata temu. Pisałam o tym w artykule Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika . Z perspektywy czasu, mogę jedynie stwierdzić, że była to bardzo dobra decyzja. Na tyle słuszna, że zdecydowaliśmy się wyposażyć w takie urządzenie także drugie mieszkanie. Bo choć sprzęt nie jest tani, to jednak oddychanie czystym powietrzem, latem wolnym od pyłków, a zimą od smogu, to cudowne uczucie, o wiele lepszy sen, zdrowsze płuca i mniejsze ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.  A jak mawiała moja babcia "biednego nie stać ani na tanie rzeczy, ani na lekarzy".

czy-warto-kupic-oczyszczacz-powietrza

Od ponad dwóch lat, 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku, używamy oczyszczacza Roger Stadler Form. Naszym zdaniem, na miano najlepszego oczyszczacza powietrza zasłużył sobie ze względu na wysoką wydajność, funkcjonalność i ponadczasowy design, który świetnie komponuje się z każdym wnętrzem. I zapewne zdecydowalibyśmy się na drugie takie samo urządzenie, gdyby nie fakt, że kilka miesięcy temu na rynku zadebiutował nowszy model - Roger 2 Stadler Form. Choć urządzenia niemal nie różnią się gabarytami i bez problemu zmieszczą się nawet w niewielkiej sypialni, to parametry Rogera 2 są nieco lepsze, a cena taka sama. Ponadto Roger 2 otrzymał szereg prestiżowych wyróżnień, w tym "Najlepszy w kategorii" od Magazynu T3, "Wybór Redakcji" Techmaniak.pl oraz "Wybór Redakcji" i najlepsza ocena końcowa w rankingu oczyszczaczy powietrza testowanych przez PC World.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza

Bez względu na to czy męczy Cię alergia czy też nie, to jednak musimy pamiętać, że powietrze, którym oddychamy nie jest wolne od zanieczyszczeń. Kurz, roztocza, zarodniki pleśni, spaliny samochodowe, a od późnej jesieni do wiosny wszechobecny smog  niszczą nasze zdrowie. Mając w domu dobry oczyszczacz powietrza, masz pewność, że dbasz zarówno o swoje płuca i prawidłowe ciśnienie krwi, ale także zmniejszasz ryzyko wystąpienia chorób sercowo - naczyniowych. Oczyszczacz powietrza pozwala również wyeliminować nieprzyjemne zapachy m.in. nikotyny i oraz "aromaty" smażonych potraw.

To jaki model wybierzesz także ma znaczenie, kupując oczyszczacz sprawdź przede wszystkim wskaźnik CADR. Ten parametr określa ile metrów sześciennych czystego powietrza dostarcza w ciągu 1 godziny oczyszczacz. Im wyższy wskaźnik CADR, tym wyższa jest wydajność urządzenia, które wybrałaś. Nie mniej ważne są kubatura pomieszczeń w których zamierzasz go używać oraz zastosowane przez producenta rodzaje filtrów i ich skuteczność w wychwytywaniu zanieczyszczeń.

czy-warto-kupic-oczyszczacz-powietrza
Po lewej stronie nowy Roger 2, po prawej Roger - starszy model oczyszczacza firmy Stadler Form.
 

Oczyszczacze powietrza Roger i Roger 2 Stadler Form - różnice

Od swojego poprzednika Roger 2 różni się tym, że

 • Usuwa nie tylko szkodliwe zanieczyszczenia, gazy i zapachy, ale też  99,3% wirusa SARS-CoV-2, które powodują COVID-19,
 • Wszystkie funkcje mogą być kontrolowane za pomocą aplikacji na smartfony,
 • Został dodatkowo wyposażony w tekstylny filtr wstępny z powłoką antybakteryjną Sanitized.

Jak podaje na swojej stronie firma Stadler Form 

Tekstylny filtr wstępny usuwa z powietrza większe cząsteczki kurzu i zanieczyszczenia. W ten sposób chroni Dual Filtr™ i wydłuża jego żywotność. Funkcja zapewniająca higienę Sanitized® chroni filtr wstępny przed rozwojem mikroorganizmów. Tekstylny filtr wstępny może być prany w temperaturze 30°C w delikatnym cyklu prania na zimno. Ochrona antybakteryjna jest gwarantowana przez co najmniej 20 prań. Przy normalnym użytkowaniu zaleca się pranie filtra wstępnego co 3 miesiące, natomiast alergikom zaleca się pranie raz w miesiącu.

Pozostałe parametry są bardzo zbliżone. 

Oba urządzenia zostały wyposażone w system Dual Filter ™, będący połączeniem filtra HEPA i filtra z węglem aktywnym. Filtr HEPA usuwa z powietrza nie tylko alergeny takie jak kurz, pyłki czy zarodniki grzybów i pierwotniaków, ale też obecne w smogu pyły zawieszone (PM2.5, PM10) oraz wirusy i bakterie. Filtr z węglem aktywnym absorbuje gazy obecne w powietrzu - nieprzyjemne zapachy, dym tytoniowy, formaldehyd, toluen, lotne związki organiczne itp. Filtr Dual Filter  powinien być regularnie wymieniany, jego żywotność wynosi od 8 do 12 miesięcy. O konieczności wymiany informuje kontrolka HEPA Reset  

czy-warto-kupic-oczyszczacz-powietrza

Zamontowane w urządzeniach Roger i Roger 2 filtry zatrzymują co najmniej 99,97% zanieczyszczeń o wielkości 0,3 mikrometra, dzięki temu oddycham czystym, wolnym od alergenów powietrzem. Zdjęcie ze strony www.stadler-form.pl

Wydajność oczyszczacza Roger 2

Wydajność oczyszczaczy określana jest za pomocą wskaźnika CADR. To najprościej mówiąc objętość czystego powietrza, które urządzenie dostarcza w czasie 60 minut. 

Oczyszczacz powietrza Roger 2 przeznaczony jest do pomieszczeń o powierzchni do 66 m2.

 • w pomieszczeniach o powierzchni do 39 m² wymienia powietrze pięciokrotnie w ciągu jednej godziny
 • w pomieszczeniach o powierzchni do 66 m² wymienia powietrze trzykrotnie  w ciągu jednej godziny.

Podobnie jako starszy model, także Roger 2 ma wbudowany czujnik gazu i czujnik PM 2,5 oraz został wyposażony w tryb automatyczny, w którym urządzenie samo dostosowuje poziom pracy do stanu jakości powietrza. Jeśli zanieczyszczenie powietrza się zwiększa, Roger 2 zaczyna pracować z wyższą wydajnością. O aktualnym stanie powietrza w pomieszczeniu informuje maleńka dioda umieszczona na przednim panelu urządzenia (w starszym modelu była to świetlna listwa umieszczona na froncie oczyszczacza). Jej kolor zmienia się w zależności od stopnia zanieczyszczenia. 

czy-warto-kupic-oczyszczacz-powietrza

Poziom hałasu

Oba oczyszczacze Stadler Form na niskich trybach pracy są niemal niesłyszalne i nie zakłócają spokojnego snu. Roger 2 jest nawet minimalnie cichszy niż jego starszy "brat". W trybie nocnym i na poziomie 1 urządzenia nie emitują prawie żadnych dźwięków, tym samym doskonale sprawdzają się w pokoju dziecka czy w sypialni. Na poziomie 2 oba oczyszczacze wydają ledwo słyszalny szum, trzeba stanąć bardzo blisko, aby go usłyszeć. Dopiero na poziomach 4 i 5 słuchać wyraźnie, że oczyszczacze pracują, ale te tryby wykorzystuję zazwyczaj przez około 7-10 minut, jeśli chcę szybko pozbyć się np. zapachu przypalonej potrawy.

Panel sterowania oczyszczacza powietrza

W modelu Roger 2 panel sterowania ma jedną dodatkową ikonę aplikacji mobilnej. Pozostałe funkcje są takie same dla obu oczyszczaczy Stadler Form

 • Przycisk włączenia / wyłączenia sprzętu
 • Tryb nocny - umożliwia regulacje jasności diody sygnalizującej stopień zanieczyszczenia powietrza
 • Tryb automatyczny - urządzenie samo dostosowuje swoją wydajność do jakości powietrza
 • Wskaźnik jakości powietrza w pomieszczeniu
 • HEPA RESET – przypomnienie o wymianie filtra 
 • Timer 
 • Czujnik gazu i cząstek PM 2,5 
 • Możliwość sterowania za pomocą smartfona - tylko w przypadku modelu Roger 2 

czy-warto-kupic-oczyszczacz-powietrza

Aplikacja mobilna w modelu Roger 2

Oczyszczacz powietrza Roger 2  jest wyposażony w WiFi. Za pomocą aplikacji na smartfony -  Smart Life - Smart Living można, także będąc poza domem, sterować wszystkimi funkcjami urządzenia i monitorować jakość powietrza w czasie rzeczywistym. Dodatkowa funkcja ochrony przed dziećmi, która jest dostępna tylko przez aplikację, dezaktywuje przyciski na urządzeniu na wybrany okres czasu. Aplikację można pobrać z Google Play lub App Store, 

czy-warto-kupic-oczyszczacz-powietrza

Dane techniczne oczyszczacza powietrza Roger 2 pochodzą ze strony firmy Stadler Form, z którą współpracowałam opracowując ten artykuł.

 • 5 poziomów prędkości
 • Filtry Dual Filtr (HEPA i Aktywny filtr węglowy) i tekstylny filtr wstępny wykonany z antybakteryjnej powłoki Sanitized
 • maksymalna wielkość pomieszczenia do którego jest przeznaczony: 66m²
 • wydajność: 465 CADR (współczynnik dostarczania czystego powietrza) - urządzenie w ciągu jednej godziny przepompowuje 465 metrów sześciennych powietrza.
 • moc: od 4 W (najmniejsza prędkość) do 100 W (największa prędkość)
 • poziom hałasu: 28 dB (najmniejsza prędkość) – 65 dB (największa prędkość)
 • wskaźnik jakości powietrza
 • tryb automatyczny
 • tryb nocny
 • HEPA RESET – przypomnienie o wymianie filtra
 • timer: od 1 do 7 godzin
 • czujnik gazu i cząstek PM 2,5
 • wymiary: 420 x 515 x 200 mm
 • waga: 6,8 kg
Źródła:
1. Dane techniczne oczyszczacza Roger Stadler Form ze strony producenta www.stadler-form.pl 
2. https://magazynt3.pl/test-stadler-form-roger-2/
3. https://www.agdmaniak.pl/80679/stadler-form-roger-2-test/
4. https://www.pcworld.pl/testy/Stadler-Form-Roger-2-recenzja-oczyszczacza-powietrza,431956.html
5. https://www.atsjournals.org/doi/full/10.1164/rccm.200704-632OC
6. https://www.atsjournals.org/doi/full/10.1164/rccm.201010-1572OC

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza.

Komentarze

 1. Odpowiadając na Twoje pytanie - warto! Ostatnio mieliśmy przykład konieczności posiadania oczyszczacza. Córka, która już z nami nie mieszka, przyjechała do nas. Nagle dostała uczulenie na sierść kota. Zaczęła kichać i katar lał Jej się z nosa. Włączyliśmy swój oczyszczacz powietrza i objawy alergii ustąpiły. W tej sytuacji pomyślę o prezencie dla nich, bo wnuk też ma uczulenie na wiele czynników. Akurat nadchodzi dobry okres Świąt i podsunęłaś mi znakomity pomysł:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczyszczacz powietrza to świetna rzecz, przy obecnym złym stanie powietrza szczególnie u nas na Śląsku taki oczyszczacz to wręcz konieczność. Tym bardziej dla alergikow.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oczyszczacz powietrza w sezonie grzewczym to bardzo użyteczne urządzenie nie tylko dla alergików.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niezły bajer u nas w domu są alergicy. Nawet trzeba było zwinąć i dywany! Nie wspomnę już o jakichkolwiek zwierzętach! Tych akurat nie zwijałam, ale nie mogą z nami mieszkać ...Hmmm szczególnie zaciekawił mnie fakt ,że eliminuje w miarę szybko zapachy różnych potraw....lubię kuchnię ,lubię jej zapachy ,ale niestety czasami kumulują się w jednym miejscu i nie chcą kompletnie nas opuścić a to staje się bardzo uciążliwe ,bynajmniej ja tego nie lubię! Ten oczyszczacz powietrza wygląda bardzo elegancko!

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna noszę się z zamiarem zakupu takiego urządzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak, design tego oczyszczacza bardzo zachęca. Pasuje do każdego wnętrza i zawsze będzie na czasie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przydatne urządzenie, szczególnie gdy w domu są alergicy :)
  Pozdrawiam ciepło, Agness:)

  OdpowiedzUsuń
 8. No i namówiłaś mnie. Mam alergie ma kurz i roztocze, córka nasza też ma problem problem z alergią, czyli jak nic musimy kupić to urządzenie. Dzieki bardzo za polecenie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem alergikiem i bardzo zachęciłaś mnie do nabycia tego urządzenia.
  Oczyszczacz powietrza wygląda prosto i nie rzuca się w oczy.
  Niezwykle przydatny przy tak dużym zanieczyszczeniu powietrza.
  Irena - Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 10. To bardzo ciekawe urządzenie. Nie miałam pojęcia, że jest tak użyteczne przy alergiach. Nie mamy na szczęście tego problemu, ale I tak warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mój mąż jest alergikiem a sama też wolę oddychać czystym powietrzem, design też całkiem przyjemny. Więc czemu nie,może się słyszę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jasne,że warto! Jak mówiłam wyżej. Właśnie sobie weszłam jeszcze raz aby się temu przyjrzeć dokładniej🙂

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że wiele zależy od tego w jakiej okolicy się mieszka.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych