Pączki z jabłkami

Pączki z jabłkami

najlepszy przepis na pączki z nadzieniem z prażonych jabłek.

Pączki z jabłkami kupowałam jeszcze będąc dzieckiem w osiedlowej cukierni. Duże owalne pączki z nadzieniem z prażonych jabłek smakowały i wyglądały jak milion dolarów. I nadal tak smakują, ale od kilku lat pieczemy pączki z jabłkami sami. To najlepszy przepis na pączki, jaki znam. Możesz do nich użyć dowolnego nadzienia. Cukierni na łódzkim Teofilowie już nie ma, jednak sentyment pozostał. Karnawał bez pączków z jabłkami, nie byłby dla nas karnawałem. 

paczki-z-jablkami
Najlepsze pączki z jabłkami, taki smak pamiętam z czasów mojego dzieciństwa. Doskonale puszyste ciasto i najlepsze polskie jabłka z Grójecczyzny.
 

Pączki z jabłkami 

proporcje na 16-18 owalnych pączków, wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej

  • 250 ml letniego mleka
  • 25 g świeżych drożdży lub 12 g suchych
  • 100 g cukru 
  • 100 g roztopionego i przestudzonego masła 
  •  3 średnie jajka
  • ok. 600 mąki pszennej tortowej
  • duża szczypta soli 
  • 1,5 łyżeczki cukru waniliowego, a najlepiej ekstraktu z wanilii,
  • 1,5 łyżki spirytusu albo wódki 
  • prażone jabłka, przepis na końcu artykułu. Możesz też użyć skorzystać z przepisu na prażone jabłka do szarlotki 
  • smalec do smażenia
  • cukier puder i ewentualnie domowa smażona skórka pomarańczowa lub wiórki kokosowe. 

Bardzo dobrej jakości ekstrakt waniliowy z ziarenkami wanilii można kupić w Internecie, m.in. w sklepie Kuchnie Świata

paczki-z-jablkami

Najlepszy przepis na pączki

1. Jeśli używasz suchych drożdży, to dodaj je bezpośrednio do mąki i wymieszaj. Jeżeli masz świeże drożdże, to najpierw przygotuj rozczyn. Tutaj znajdziesz opis jak zrobić rozczyn ze świeżych drożdży.

2. Do mąki dodaj pozostałe składniki z wyjątkiem masła. Wyrabiaj ciasto mikserem z hakiem do ciasta, aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Zajmuje to około 10 minut.

3. Dodaj roztopiony tłuszcz i wyrabiaj, aż ciasto go całkowicie wchłonie. Odstaw ciasto na pączki do wyrośnięcia na około 60-90  minut w cieple miejsce. Przykryj, je ściereczką, żeby nie wysychało na powierzchni. 

4. Wyrośnięte ciasto wyjmij na stolnicę, wyrabiaj przez krótki czas i podziel na równej wielkości kawałki. 

5. Każdy kawałek ciasta spłaszcz lekko w dłoniach i nadaj mu owalny kształt. Na środek nałóż nadzienie (przepis poniżej) i sklej boki, aby jabłka nie wypłynęły.

6. Pączki układamy na desce posypanej mąką, spłaszcz delikatnie i odstaw na około 30-45 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Pączki powinny zwiększyć objętość dwukrotnie. 

7. Pączki smaż (wrzucając zawinięciem do góry) w smalcu rozgrzanym do temperatury 160 - 170 st.C., do uzyskania koloru jasnobrązowego. W trakcie smażenia przewracamy pączki na drugą stronę, aby równomiernie się usmażyły.

8. Po usmażeniu wyjmij pączki na siatkę lub ręcznik papierowy, a po wystudzeniu posyp cukrem pudrem lub polukruj i ewentualnie posyp skórką pomarańczową albo wiórkami kokosowymi.

Nadzienie do pączków

możesz wykorzystać przepis na prażone jabłka na szarlotkę lub  przygotować je tak, jak podałam poniżej
  • około 1,5 kg twardych Jabłek Grójeckich, to te z charakterystyczną naklejką z podobizną królowej Bony
  • 3 łyżki cukru 
  • 3-4 łyżki wody 
  • sok wyciśnięty z 1 małej cytryny 
  • 1 goździk 
  • opcjonalnie 2 łyżeczki cynamonu 
Jabłka umyj, obierz, wydrąż gniazda nasienne i pokrój w małą kostkę. Do garnka wlej kilka łyżek wody, sok z cytryny, dodaj cukier, przyprawy i jabłka.  Mieszając, podsmażaj aż odparuje nadmiar wody. Podczas podsmażania część jabłek się rozpadnie. 
 
paczki-z-jablkami
 Pączki z jabłkami.

Komentarze

  1. To bardzo dobre pączki. Już drugi rok smażę je z jabłkami. Smacznego!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bez pączków nie ma karnawału a bez tak apetycznych rym bardziej.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: